„Zrzućcie maski. Zwykłymi stańcie się ludźmi” — ten cytat z „Operetki” to jedna z wielu prowokacji literackich znakomitego pisarza, dramaturga, filozofa jakim był Witold Gombrowicz. Na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi z okazji Roku Gombrowicza spróbujemy pokazać jak wiele masek przywdziewał on sam, autor m.in. „Ferdydurke”, „Transatlantyku”, „Pornografii” „Ślubu”, „Iwony, księżniczki Burgunda” i „Dzienników”.
Jego twórczość, wyrastająca wprost z polskich doświadczeń, obserwacji społeczno-politycznych jest dziś częścią europejskiej i światowej myśli filozoficznej i artystycznej. Odczytywana jest wciąż na nowo przez kolejne pokolenia jako myśl awangardowa i inspirująca do niekonwencjonalnych rozwiązań formalnych.
2 sierpnia zapraszamy na pokaz filmu „Powrót” Andrzeja Wolskiego (producent: Muzeum Literatury w Warszawie; dystrybucja: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), w którym fragmenty „Dzienników” Gombrowicza prezentuje Andrzej Seweryn. Film został zrealizowany w Vence, na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.
Po filmie spotkanie pod hasłem „Emigracje Gombrowicza” i rozmowa o tym, czym jest tożsamość kulturowa i co motywuje artystów do emigracji. Czy jest to potrzeba poszerzania światopoglądu, ucieczka przed ograniczeniem horyzontów, a tym samym wolności twórczej? Czy też potrzeba przekraczania granic tych realnych i tych własnego umysłu? Emigracja może mieć różny charakter: polityczny, społeczny, intelektualny, środowiskowy, wewnętrzny — Gombrowicz doświadczył każdej z nich. Czasami z konieczności, czasami z własnej woli. Gośćmi spotkania będą: Andrzej Wolski (autor filmu), Francesco Cataluccio (historyk literatury, autor tłumaczeń i opracowań literatury Gombrowicza), Gosia Dobrowolska (aktorka), Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza). Prowadzenie: Grażyna Torbicka. Tego samego dnia o godz. 20:15 pokaz filmu „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, czyli jednej z niewielu udanych ekranizacji prozy Gombrowicza.
Podczas Festiwalu, dzięki partnerstwu z Mennicą Polską, premierę będzie miała srebrna moneta kolekcjonerska dedykowana twórczości Witolda Gombrowicza. We współpracy z Ritą Gombrowicz stworzyliśmy projekt, który w przewrotny, a zarazem symboliczny sposób oddaje hołd artyście i jego dorobkowi. Na rewersie monety znajdą się cytaty z największych dzieł Gombrowicza, m.in. słynne „Zrzućcie maski” z „Operetki” czy nadal aktualny cytat z „Ferdydurke”. Jego twórczość zilustrowana została dwoma twarzami w maskach, z centralnie wkomponowaną koncepcją „upupiania”. Całość zwieńczona jest atrybutami pisarza, jego słynnym kapeluszem i fajką. Na stronie awersowej znajduje się popiersie autora — wyrzeźbione ze zdjęcia, które wybrała Rita Gombrowicz, na tle cienia artysty i księgozbioru. Moneta wybita w najczystszym srebrze o gramaturze 1 uncji.
„Cieszę się, że BNP Paribas Dwa Brzegi postanowił uczcić pamięć Witolda. Jestem szczęśliwa i całkowicie wspieram Waszą inicjatywę” — napisała do nas Rita Gombrowicz.
BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Film”. Współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Stowarzyszenie Dwa Brzegi
ul. Lubelska 12
24-120 Kazimierz Dolny
NIP 7162714319
KRS 0000268151
Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:
Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).
Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.
(do wyczerpania miejsc)
w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.
Liczba miejsc ograniczona.