pl
PL | EN
Grafika z napisem: BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki, Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą, 27.07 - 4.08.2024
© BNP Paribas Dwa Brzegi, projekt Poster & sons
10/06/2024

18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Jesteśmy pełnoletni

18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwalu Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Osiemnastka zobowiązuje. Będą pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki!

W cyklu Świat pod namiotem, prezentującym najnowsze produkcje znajdą się filmy, które swoje światowe premiery miały na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance, a teraz czas by zobaczyła je publiczność BNP Paribas Dwóch Brzegów i wydała swój werdykt, przyznając jakże ważną dla każdego twórcy, Nagrodę Publiczności. Niebawem przedstawimy najgorętsze tytuły tej sekcji.

Bohaterką retrospektywy aktorskiej I Bóg stworzył aktorkę będzie laureatka Złotej Palmy w Cannes za rolę w filmie „Inne spojrzenie” w reżyserii Karoly Makka, Jadwiga Jankowska-Cieślak, która o swojej twórczości filmowej i teatralnej opowie podczas spotkań z publicznością.

Niewiele jest twórczyń filmowych, które potrafią tak konsekwentnie budować swoje kino, swój artystyczny, autorski język jak reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Jej filmy nagradzane były w Gdyni („Nic” 1998, „Jestem” 2005, „Pora umierać” 2007), Cannes („Wrony” 1994), Berlinie („Jestem” 2005, „Jutro będzie lepiej” 2010). Wspaniale pracuje z dziećmi, zachowując ich szczerość, naturalność bez ingerencji w delikatna psychikę. Jak to się robi? Autorka osobiście opowie na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi.

Retrospektywa zagraniczna to w tym roku filmy Josepha Loseya. Zmuszony do opuszczenia Stanów Zjednoczonych w epoce McCarthy’ego, rozwinął swoją twórczość w Europie. Jako emigrant często pokazywał w filmach outsiderów, piętnował hipokryzję i przemoc psychiczną. Takie filmy jak: „Służący”, „Wypadek”, „Posłaniec” (Grand Prix w Cannes) mają niezwykłą, kafkowską atmosferę. Retrospektywę Loseya otworzy gość specjalny, wybitny aktor Daniel Olbrychski, który zagrał główną rolę w filmie „Pstrąg” u boku Isabelle Huppert.

Temat emigracji artystycznej pojawi się także w specjalnym cyklu poświęconym niezwykłemu, przewrotnemu artyście. Kochał groteskę, absurd, bawił się formą: Witold Gombrowicz. Rok 2024 jest dedykowany twórcy „gęby”, „pupy”, „łydki” w 120-tą rocznicę jego urodzin. Filmy o Gombrowiczu, na podstawie Gombrowicza, goście z Polski i ze świata, dla których autor „Pornografii” jest nieustającą inspiracją.

Osiemnastka będzie szalona! Dojrzała albo niedojrzała – jak powiedziałby Gombrowicz.
Zapraszam!

Grażyna Torbicka — dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

 

Plakat 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Czarny rysunek na zielonym tle przedstawiający w uproszczeniu dwa brzegi Wisły, łączący je most i słońce nad rzeką. Jednocześnie dwa brzegi rzeki układają się w zarys profilu dwóch twarzy patrzących w jednym kierunku
© BNP Paribas Dwa Brzegi, projekt Poster & sons

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.