pl
PL | EN
Kadr z filmu "Pstrąg". Kobieta i mężczyzna płyną łódką
© Pstrąg, The Trout, La Truite, reż. Joseph Losey, dys. Gaumont
08/07/2024

Amerykanin w Europie — retrospektywa filmów Josepha Loseya na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi

Joseph Losey (1909-1984) karierę zawodową rozpoczął w Stanach Zjednoczonych, później przeniósł się do Europy. Kluczowe dla jego twórczości filmowej było spotkanie z późniejszym laureatem literackiej nagrody Nobla — Haroldem Pinterem. Joseph Losey, wybitny twórca filmowy, jest bohaterem retrospektywy reżyserskiej na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Do Kazimierza Dolnego przyjedzie Daniel Olbrychski, który współpracował z Losey’em u boku Isabelle Huppert w filmie „Pstrąg”.

Joseph Losey na początku działalności twórczej był dziennikarzem i reżyserem teatralnym. Debiutował w filmie fabularnym w 1948 roku „Chłopcem o zielonych włosach”, alegorią przeciwko wojnom i totalitaryzmowi. W 1951 został oskarżony przez Komisję do Badania Działalności Antyamerykańskiej o komunizm i wówczas wyemigrował do Europy. Początkowo, pod pseudonimem, pracował we Włoszech i Francji, by w końcu na stałe osiąść w Wielkiej Brytanii. Kluczowe dla twórczości filmowej Loseya było spotkanie z późniejszym laureatem literackiej nagrody Nobla — Haroldem Pinterem.

Na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi pokażemy filmy Loseya oparte na scenariuszach Harolda Pintera: „Służący”, „Wypadek” i „Posłaniec”. „Służący” zdobył trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). „Wypadek” wygrał Grand Prix Jury na MFF w Cannes w 1967 roku. „Posłaniec” zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1971 roku oraz cztery nagrody BAFTA. Każdy z tych filmów analizuje politykę klasową w Anglii, podejmuje tematy społeczno-psychologiczne w sposób demaskatorski w treści i mistrzowski w inscenizacji. W „Służącym” główny bohater powoduje moralną degradację swojego uprzywilejowanego pracodawcy. „Wypadek” i „Posłaniec” badają pożądanie, hipokryzję i znużenie wśród wykształconej klasy średniej. Filmy Loseya są generalnie naturalistyczne, charakteryzują się enigmatycznym dialogiem Pintera, dla którego reżyser często rozwija wizualną warstwę tworząc gęstą narrację. Jednym z ostatnich filmów Loseya był zrealizowany we Francji „Pstrąg”, gdzie fabuła opowiada o dziewczynie z podgórskiej wioski, żyjącej z hodowli ryb, która dostaje się w wir życia wielkomiejskiego. To dramat, oparty na powieści Rogera Vaillanda, z udziałem Isabelle Huppert i Daniela Olbrychskiego. Aktor będzie gościem BNP Paribas Dwa Brzegi, opowie o współpracy i stylu Loseya.

W swoich filmach Losey ukazywał bezwzględność w stosunkach międzyludzkich i mechanizmach społecznych, szczególnie podziałach klasowych, zmuszających jednostkę do uległości. Jego dzieła opowiadały przede wszystkim o skomplikowanych, prowadzących do destrukcji relacjach między ludźmi. W jego opinii kino ma ilustrować naszą egzystencję, powinno niepokoić i prowokować widzów do myślenia, ale nie dawać odpowiedzi.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca — 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów. Program opublikujemy 15 lipca, internetowa sprzedaż biletów na stronie Festiwalu rozpocznie się 17 lipca.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.