Filmowy klaps, w tle - Kazimierz Dolny
© Foto Danuta Borzecka
24/07/2024

Festiwal sztuk wszystkich — koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania na 18. Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi

BNP Paribas Dwa Brzegi to festiwal, który od pierwszej edycji łączy różne dziedziny sztuki. Oprócz pokazów filmowych w programie znajdziemy w tym roku ponad 100 wydarzeń — są to koncerty, wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, warsztaty oraz spotkania z artystami. Większość wydarzeń jest niebiletowana, a ich realizacja jest możliwa m.in. dzięki inicjatywom partnerów: Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym czy lokalnych galerii.

O programie koncertów pisaliśmy już jakiś czas temu (Kobieca muzyka świata, wspomnienie Wasowskiego, współczesne aranżacje fado). Dziś zwracamy uwagę na wybrane prezentacje z dziedziny sztuk wizualnych oraz warsztaty i spotkania. Atrakcją programu pozafilmowego będzie z pewnością odbywający się już po raz trzeci Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej. W niedzielę 28 lipca zapraszamy na ulicę sztuki, jaką jest Lubelska, gdzie przez cały dzień będą odbywały się kolejne wernisaże w znajdujących się na tej ulicy galeriach. Również w niedzielę będzie można wziąć udział w cyklu wernisaży w Galerii na Płocie. A jaki jest dokładny adres tej galerii? Miłośnikom Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi jest on bardzo dobrze znany: Mięćmierz, przy studni. Kolejnym dużym projektem będzie 15. Kanał Sztuki (3 sierpnia), czyli plenerowa, przekrojowa wystawa artystów i artystek związanych z Kazimierską Konfraternią Sztuki. I tutaj ponownie ciekawy adres: kanał rzeki Grodarz (na wysokości Małego Rynku).

Wystawa plenerowa, zwiedzający
© Kanał Sztuki, Foto Magda Boruch

KOKPiT wniósł do programu m.in. cykl prezentacji „Zainspirowani Szukalskim” — polecamy np. wernisaż 27 lipca — oraz wystawy fotograficzne: „Zoom na Ghanę” (Wojciech Zaremba) i „ON AIR” (Kacper Kowalski). O tej ostatniej, na którą składają się fotografie wykonywane z lotu ptaka, autor mówi: „Analizuję treść pejzaży, a wynik przedstawiam w formie abstrakcyjnych, harmonijnych zdjęć.” Efekt takiego podejścia jest naprawdę zaskakujący — gorąco zachęcamy do odwiedzenia plenerowej galerii na Małym Rynku. Wystawy fotograficzne przygotowało także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. W Janowcu oglądać można wystawę „Focus na Zamek” — to retrospektywne studium pokazujące janowiecki zamek na przestrzeni minionych lat. W Kamienicy Celejowskiej natomiast wystawa jednego z najbardziej kreatywnych polskich fotografów, świetnie znanego festiwalowym bywalcom Tomka Sikory — „Obraz i słowo”. Polecamy także cykl wystaw w Domu Kuncewiczów, kolejnym oddziale MNKD, m.in. niebiletowaną wystawę „Ci, co skaczą i fruwają” (Krystyna Szymańska), która eksponuje fotografie mieszkańców okolicznych lasów, łąk i wąwozów.

Zdjęcie z lotu ptaka, roboty drogowe
© Kacper Kowalski

Podczas Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi można nie tylko obcować ze sztuką wysokiej próby, ale także poszerzyć swoje horyzonty, wiedzę, umiejętności artystyczne czy nawet te związane ze sprawnością ciała. Kolejne festiwalowe dni można na przykład rozpocząć od jogi — cykl „Dwa brzegi jogi” to autorskie zajęcia instruktorki Katarzyny Przybyś w towarzystwie muzyki filmowej na poziomie początkującym i średnio zaawansowanym. Adepci fotografii mogą rozwijać umiejętności podczas dwóch weekendów warsztatowych, prowadzonych kolejno przez Anię Kłosek i Daniela Mroza. Odbędą się także m.in. warsztaty paleontologiczne „Tajemnice wymarłego świata” oraz warsztaty pszczelarskie dla całej rodziny „Co w ulu piszczy”. Nie byłoby programu BNP Paribas Dwa Brzegi bez spacerów z przewodnikiem. Dr Andrzej Pawłowski zaprasza na swój, poprzedzony wykładem „Kazimierskimi śladami Agnieszki Osieckiej i Marka Hłaski” (mamy przecież Rok Marka Hłaski). Z tej okazji pokazujemy film „Ósmy dzień tygodnia” (Małe Kino, 28 lipca godz. 12:00). Przed pokazem o twórczości Hłaski i jego związkach z Kazimierzem Dolnym opowiedzą Grażyna Torbicka i dr Andrzej Pawłowski. Z kolei Danuta Borzecka zaprasza na spacer „Kazimierz poniekąd filmowy”, podczas którego dowiemy się m.in., dlaczego w miasteczku gościli wisielec, Eskimosi i Pan Kleks. A jeżeli już zadbaliśmy o ciało podczas jogi i spacerów, o umysł — słuchając inspirujących badaczy i instruktorek, to można też sprawić sobie trochę przyjemności i wybrać się do przepięknie położonej Winnicy Kazimierskie Wzgórza, by spróbować lokalnych specjałów.

Winogrona
© Winnica Kazimierskie Wzgórza

Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi to także szereg spotkań. Oprócz tych, które codziennie będą odbywały się w Sali Złotej (Miasteczko Festiwalowe) — z twórcami i autorkami prezentowanych filmów oraz z osobami związanymi z branżą filmową — w programie znalazły się spotkania z artystami i artystkami innych dziedzin sztuki, czy też spotkania poruszające ważne tematy społeczne. Z okazji Roku Witolda Gombrowicza debata „Emigracje Gombrowicza”, podczas której będziemy rozmawiać o tym, czym jest tożsamość kulturowa oraz co motywuje artystów do emigracji. Miłośnikom designu oraz jego historii polecamy spotkanie z autorami książki „Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, Piotrem Kordubą i Jarosławem Trybusiem, dla których wspomniane mieszkania są „elementem identyfikacji tożsamościowej” użytkowników, w których odbija się ich życie zawodowe i prywatne oraz praktyki życia codziennego.

Piotr Korduba, Jarosław Trybuś
© Piotr Korduba, Jarosław Trybuś

Podczas Festiwalu nie unikamy trudnych tematów. Dziennikarka Ewa Ewart opowie o swoim dokumencie „Do ostatniej kropli”, który ujawnia globalne konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu” oraz wykazuje, że rzeki ucierpiały szczególnie, należąc dziś do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Podczas debaty „Nic nie czuję” (inspirowanej filmem o tym samym tytule) będziemy rozmawiać o stanie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce, a spotkanie z Piotrem Jaconiem, autorem książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”, przybliży publiczności codzienne, oblicze transpłciowości — najcięższe chwile, marzenia i przeżycia osób na różnych etapach tranzycji.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia poza i około filmowe. A jeżeli dołożymy do nich serce kazimierskiego święta, czyli projekcje filmowe, to jednego możemy być pewni — Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi to prawdziwy artystyczny maraton, moc wrażeń i wzbogacające doświadczenia, które jak co roku pragniemy wam zapewnić.

Zobacz program wystaw, spotkań i innych wydarzeń: TUTAJ
Zobacz program koncertów: TUTAJ
Pobierz program Festiwalu: TUTAJ

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Film”. Współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.