pl
PL | EN
Monika Borzym, portret
© Monika Borzym
28/06/2024

Kobieca muzyka świata, wspomnienie Wasowskiego, współczesne aranżacje fado — muzyczne atrakcje 18. Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi

Duże koncerty wracają na BNP Paribas Dwa Brzegi. W programie wydarzenia muzyczne na Zamku oraz na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Wystąpią m.in. Laboratorium Pieśni, Maja Kleszcz, Bastarda i João de Sousa, a także Monika Borzym z towarzyszeniem Chopin University Big Band. Muzyka wybrzmi również z ekranu w sekcji „Muzyka — moja miłość”.

Koncerty na Zamku w Kazimierzu Dolnym

Muzykę tradycyjną z różnych regionów świata zaprezentuje Laboratorium Pieśni (28.07, 19:00, Zamek w Kazimierzu Dolnym). To kobiecy zespół pieśniarek pięknie aranżujących tradycyjne utwory polifoniczne świata. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów, wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację oraz przestrzeń improwizacji głosowych inspirowanych dźwiękami natury.

Posiadaczka potężnego głosu, porównywana do brytyjskich wokalistek, charyzmatyczna Maja Kleszcz, kompozytorka, laureatka Fryderyka, kiedyś związana z Kapelą ze Wsi Warszawa, zaprezentuje się w koncercie Maja Kleszcz — „B.L.UES” (29.07, 19:00, Zamek w Kazimierzu Dolnym). Artystka odnosi się do starego bluesa, jazzu i szacunku dla tego, co najlepsze w stylu retro.

Jedna z najbardziej niepospolitych grup na polskiej scenie muzycznej to Bastarda, która wystąpi we wspólnym projekcie z João de Sousa. Artyści posiadają nieprzeciętną wrażliwość i muzykalność, a także własny pomysł na brzmienie, które organizują klarnet basowy, klarnet kontrabasowy oraz wiolonczela. Współczesne, autorskie aranżacje i wyjątkowe opracowania tradycyjnych utworów portugalskiego fado usłyszymy w koncercie Bastarda i João de Sousa — „Fado” (31.07, 19:00, Zamek w Kazimierzu Dolnym).

Na zakończenie Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi koncert „Nie tylko Wasowski” — Monika Borzym i Chopin University Big Band (3.08, 21.00, Zamek w Kazimierzu Dolnym). To specjalny koncert jubileuszowy, przygotowany z okazji dwóch rocznic — 110. rocznicy urodzin (2023) i 40. rocznicy śmierci (2024) Jerzego Wasowskiego, znanego głównie z Kabaretu Starszych Panów. Wasowski realizował się też jako aktor („Ja gorę!”, „Dziadek do orzechów”) i komponował muzykę do filmów („Cafe Pod Minogą”, „Opowiedział dzięcioł sowie”). Wspaniałe piosenki Wasowskiego, takie jak: „Bo we mnie jest seks”, „Panienka z temperamentem”, „Nie pożałuje pan” czy „Miłość u wód” oraz standardy jazzowe w aranżacjach bigbandowych zaprezentuje, wraz z Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy, znakomita wokalistka jazzowo-soulowa o ciepłej, charakterystycznej barwie głosu — Monika Borzym.

Sprzedaż biletów na koncerty na Zamku, za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu, rozpocznie się 17 lipca. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse filmowe, a pełen program filmowy i muzyczny opublikowany zostanie 15 lipca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Koncerty na Rynku w Kazimierzu Dolnym

Od 27 lipca do 4 sierpnia na Rynku w Kazimierzu Dolnym wystąpią zespoły prezentujące interesującą współczesną muzykę alternatywną. Wśród nich m.in. duet Pola Chobot & Adam Baran, wykonujący muzykę inspirowaną bluesem, Dżaman — wokalista, gitarzysta łączący live-looping z instrumentarium orkiestry kameralnej czy Knedlove, czyli połączenie soulu, folku, rocka i bluesa. Pełen program koncertów na Rynku poniżej.

Koncerty na Rynku (wstęp wolny):

27.07, 18:00 — Iksy
28.07, 18:00 — Pola Chobot & Adam Baran
29.07, 18:00 — Nat Osborn & Mike Parker Duo
30.07, 18:00 — Dżaman
31.07, 18:00 — Knedlove
01.08, 18:00 — Panilas
02.08, 18:00 — Magda Kuraś i Jarek Jurkiewicz

Koncerty współorganizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.

 

Cykl „Bazuna w podróży”, koncerty na Rynku (wstęp wolny):

03.08, 17:00 — Maciej Służała
03.08, 18:00 — Monika Kowalczyk
03.08, 19:00 — Marek Andrzejewski
04.08, 17:00 — Michał Pastuszak i Artur Siemierzewicz
04.08, 18:00 — Suma Pragnień
04.08, 19:00 — Jan Kondrak

Koncerty współorganizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca — 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.