pl
PL | EN
Kadr z filmu "Paolo Conte Live at the Scala". Paolo Conte siedzi przy fortepianie w dużej sali koncertowej. Widzimy jego plecy oraz pustą widownię.
© Paolo Conte Live at the Scala, Paolo Conte Alla Scala — Il maestro è nell’anima
17/06/2024

Legenda jazzu, bluesman wszech czasów, bogini rock’n’rolla, rave i maestro Conte. Premierowe pokazy filmów w sekcji „Muzyka — moja miłość” — 18. BNP Paribas Dwa Brzegi

Sekcja „Muzyka — moja miłość” należy do tradycji BNP Paribas Dwa Brzegi. Prezentowane są w niej filmy, które pokazują niezwykłe osobowości światowej sceny muzycznej, oryginalne trendy i style. W ramach tegorocznej edycji pokażemy: „Errol Garner. Misty” „Zucchero — Sugar Fornaciari”, „Rave”, „Paolo Conte Live at the Scala”, „W ogniu. Historia Anity Pallenberg” i „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”.

Bohaterem film „Errol Garner. Misty” jest legendarna postać świata jazzu: genialny pianista, kompozytor, samouk. Errol Garner nauczył się grać ze słuchu. Komponował, nie znając nut, a na scenie, gdy usiadł do fortepianu, zachwycał wirtuozerią, elegancją i naturalnością. Utwór „Misty” skomponowany w 1959 roku jest do dziś grany w klubach jazzowych całego świata. W filmie, oprócz świetnej muzyki, pokazano też skomplikowany świat prywatny artysty. Spojrzenie na życie Errolla Garnera to podróż po powojennym USA, między boomem konsumenckim a wojną w Wietnamie. Georges Gachot — autor filmu, który prezentował już na naszym Festiwalu swoje wcześniejsze dokumenty, takie jak: „O!Samba” i „Where Are You, Joao Gilberto”, osobiście zaprosi publiczność na premierowy pokaz „Errol Garner. Misty” i opowie o sztuce tworzenia dokumentów muzycznych.

Jeden z największych bluesmanów: Zucchero został sportretowany w filmie „Zucchero — Sugar Fornaciari” (polska premiera) w reżyserii Valentiny Zanelli i Giangiacomo De Stefano. Zobaczymy w nim ekskluzywne materiały filmowe z prywatnych archiwów artysty, światowych tras koncertowych oraz zwierzenia przyjaciół, takich jak Bono, Sting, Andrea Bocelli, Francesco Guccini i wielu innych.

Do mediolańskiego teatru Alla Scala przeniesie nas film „Paolo Conte Alla Scala — Il maestro è nell’anima” w reżyserii Giorgio Testi. To rejestracja niezwykłego koncertu z udziałem wielkiego autora tekstów, kompozytora i pianisty jakim jest Paolo Conte. Kilkanaście utworów mistrza, wśród nich: „Via con me”, „Sotto le stelle del jazz” zostało wzbogaconych o zdjęcia zza kulis, przygotowania i wspomnienia. Premiera była w La Scali, a teraz premierowy pokaz na BNP Paribas Dwa Brzegi. Film jest hołdem dla wielkiej kariery i świadectwem artystyczno-kulturowej spuścizny Paolo Conte.

Anita Pallenberg — niemiecka modelka i aktorka jest bohaterką filmu „W ogniu. Historia Anity Pallenberg” w reżyserii Alexis Bloom i Svetlany Zill. Artystka zyskała sławę w latach 60. i 70. XX wieku. Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film „W ogniu. Historia Anity Pallenberg”, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze.

Opowieść o polskiej muzyce elektronicznej, techno i kulturze rave przełomu wieków obejrzymy w „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickela. Film dokumentalny ewoluuje w historię o polskiej transformacji i towarzyszących jej przemianach mentalności. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju.

Dwadzieścia dwa lata temu Piotr Szczepański postanowił co dziesięć lat kręcić film o grupie swoich przyjaciół, tworząc niepowtarzalny portret pokolenia. „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” to trzecia część wyjątkowego, zaplanowanego na całe życie, projektu. Wspomniani przyjaciele to punkrockowy zespół Cool Kids of Death. Pierwszą częścią cyklu była „Generacja C.K.O.D.” z 2004 roku. Dziś dwadzieścia lat od momentu założenia i dziesięć lat od rozwiązania zespół Cool Kids of Death obserwuje ich jubileuszową trasę koncertową.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca — 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.