pl
PL | EN
Kadr z filmu "Inne spojrzenie". Młoda kobieta pali papierosa

© Inne spojrzenie, Another Way, Egymásra nézve, reż. Károly Makk, dys. NFI Hungary

I Bóg stworzył aktorkę — Jadwiga Jankowska-Cieślak

Aktorka z powodzeniem porywająca publiczność czy to na scenie, czy też na małym i dużym ekranie. Wykładowczyni akademicka – w latach 90. w Warszawskiej Szkole Teatralnej. Laureatka licznych nagród i wyróżnień. Jest pierwszą polską aktorką, która otrzymała Złotą Palmę w Cannes za kreację w filmie „Inne spojrzenie”. Z rodzinnego Gdańska, w którym urodziła się 15 lutego 1951 roku, przeprowadziła się do Warszawy. Zdała za pierwszym razem do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiowała na jednym roku z Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Kolbergerem, Markiem Kondratem i Ewą Dałkowską.

Publiczność szybko mogła zachwycić się jej talentem, naturalnością i autentycznością. Jeszcze będąc w szkole teatralnej zadebiutowała w roli Magdy w filmie „Trzeba zabić tę miłość” (1972) Janusza Morgensterna, uznawanym za początek kina moralnego niepokoju. Film odniósł sukces, Jankowska-Cieślak, która swoją energią wypełniała ekran, otrzymała za swoją rolę nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i z dnia na dzień stała się „twarzą pokolenia”. Rok później debiutowała na scenie Teatru Dramatycznego w tytułowej roli w dramacie „Elektra” (1973) w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Kolejne lata przynoszą ciekawe i różnorodne role, za każdym razem są to postacie mocne, wyraziste, prawdziwe, szczere. W „Sam na sam” (1977), za którą aktorka otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na FPFF w Gdańsku, zagrała studentkę rozpoczynającą karierę modelki, a później zdecydowaną, silną kobietę, wspierającą ociemniałego narzeczonego. Przełomem w jej karierze była rola bezkompromisowej dziennikarki, dogmatyczki prawdy, Évy Szalanczky w węgierskim filmie „Inne spojrzenie” (1982), reż Károly Makk, w którym wystąpiła z Grażyną Szapołowską. Sukces zdobycia Złotej Palmy za rolę Évy przełożył się na wiele zagranicznych propozycji filmowych, z których skorzystania uniemożliwiły polskie władze i stan wojenny.

W głośnym debiucie Macieja Dejczera „300 mil do nieba” (1989) zagrała postać Barbary Kwiatkowskiej – matki chłopców, uciekających za granicę w poszukiwaniu lepszego losu, za którą nominowana została na FPFF w Gdyni. Przejmujący, doskonały portret Joanny, bohaterki, której świat legł w gruzach, stworzyła w filmie „Rysa” (2008) Michała Rosy o kryzysie wieloletniego związku. Za tę rolę otrzymała wyróżnienie na FPFF w Gdyni i Polską Nagrodę Filmową Orzeł.

Jadwiga Jankowska-Cieślak przez ponad pięć dekad pracy artystycznej szczodrze dzieli się z nami swoim talentem, tworząc liczne kreacje w filmach, spektaklach, serialach czy też etiudach szkolnych. Cieszymy się, mogąc gościć tę wybitną postać polskiej sceny i filmu na tegorocznym BNP Paribas Dwa Brzegi.

Dominika Żukowska

Inne spojrzenie | Otwarcie retrospektywy
28/07/2024
10:00
Kino We Love Cinema

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.