Jan Kondrak
© Jan Kondrak

Bazuna w podróży — Jan Kondrak

04/08/2024
19:00
Rynek

OPIS

Jan Kondrak to wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest też cenionym autorem i kompozytorem. Słusznie kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną, jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Występuje w konwencji „na głos męski i gitarę”, ewentualnie z towarzyszeniem dwóch, trzech akompaniatorów. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego. Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów.

WSTĘP WOLNY

WYKONAWCA

Jan Kondrak — Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i Festiwalu Fama w Świnoujściu. Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, m.in. „Ogród wiszący — Pieśniarze świata”, spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa („Moje włosy”). Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska „Pieśń z pieśni”, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński. Publikował w „Kamenie”, „Kulturze Niezależnej”, „Tygodniku Współczesnym”, „Almanachu Prowincjonalnym”, „Akcencie”, a najwięcej w piśmie „Piosenka”. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej „Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II”. Osobne rozdziały poświęcono Janowi Kondrakowi w książkach „Scriptores”, „Świat trzeba przekręcić” oraz „’Piosenki prawdziwe’ w kulturze PRL-u”. Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za — jak to określono — utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował głównie w Polsce, ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, Białorusi i Ukrainie. Wydał albumy solowe: „Missa Pagana”, „Tango Tristè”, „Madame I” i „Madamme II” (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury), a także „Kolędy przy gitarze” i pozycje z tekstami własnymi: „Wyzwanie”, „Tym, co pod wiatr”, „Romanse ballady”, „Kto Co”, „Maratończyk”, „Wieczna Wieża”, „Czeska”. Jest autorem poematu „Trzynasta trzydzieści”. Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: „Na żywo w Hadesie”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, „Kolędy Żaglowe”, „Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi”, „Imperium”, „Tygiel”, „Klechdy Lubelskie”, „Dycha w Trójce”, „Stachura-Poematy”, „Jubileuszowa”, „Bardziej”. Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez Lubelską Federacją Bardów z udziałem licznych gości oraz wydane jako płyta DVD „Wysoki Lot”. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel „Pieśń Dzwonu Wolności”. Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie w 2012 roku powstało jego solowe przedstawienie „Sztukmistrz śpiewa”. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu „Wieczorem” opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik. Napisał libretto kantaty jazzrockowej „Zakochani w Lublinie” na finał obchodów jubileuszu siedemsetlecia Lublina. Jego utwory wykonywali Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Marek Dyjak.

KONCERT

Rynek

Rynek, Kazimierz Dolny

FILM

Logotyp - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

 

Koncert organizowany przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.