Zapraszamy do udziału w cyklu wystaw realizowanych w Galerii na Płocie w Mięćmierzu. Wystawy można oglądać całodobowo, ekspozycja znajduje się w otwartej przestrzeni.
WSTĘP WOLNY
Mój Kazimierz — Tomek Sikora — wystawa
Spontaniczna refleksja wybitnego fotografa oparta na osobistym odbiorze otoczenia. Autor mówi: „Każde wejście na Rynek Kazimierski to niezwykła emocja. Ta przepiękna scenografia zmienna w różnorodnym świetle jest dla mnie, fotografa inspiracją do rejestrowania jej niezwykłości”.
Znikający Kazimierz — Katarzyna Choroś-Lipska — wystawa
Osobiste spojrzenie na zapomniane, często opuszczone, dawne domostwa, znikające z mapy miasteczka.
Portrety — Bolesław Lutosławski — wystawa
Na wystawie pokazane zostaną m.in. zdjęcie Konrada Swinarskiego z próby „Dziadów” w krakowskim Starym Teatrze, Sławomira Mrożka czytającego „Rok 1981” Orwella, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego, Józefa Hena, Toma Stopparda, Billa Brandta.
Twórczość nieuchwytna — Kinga Pniewska — wystawa
Wybrane prace z bogatego dorobku autorki. Dlaczego „twórczość nieuchwytna”? Po prostu projekty Kingi nie występują na ogół samodzielnie i zawsze lub prawie zawsze, są częścią większej całości, która jest rozpoznawana łącznie.
Tomek Sikora — Polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich, australijskich i amerykańskich agencji reklamowych, artysta światowej renomy. Od dwudziestu lat związany z Kazimierzem Dolnym, gdzie prowadzi intensywną działalność twórczą i edukacyjną, przekazując młodszym adeptom sztuki fotografii swoją wiedzę i doświadczenie. Mieszkaniec Mięćmierza.
Katarzyna Choroś-Lipska — Absolwentka Liceum Plastycznego oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Po wielu latach braku możliwości rozwijania swoich zainteresowań artystycznych znalazła ścieżkę powrotu do działalności twórczej. Jak pięknie pisze o sobie, to fotografia odnalazła ją i wskazała drogę. Ta przyjaźń trwa nadal i rozwija się doskonale, a jej rezultatem są absolutnie wyjątkowe zdjęcia.
Bolesław Lutosławski — Portrety autorstwa Bolesława Lutosławskiego publikowały m.in. takie pisma, jak „The Guardian”, „Vogue”, „The Independent”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”. Pojawiały się na plakatach, okładkach książek, na znaczkach pocztowych, w telewizji BBC. Artysta wykładał film i fotografię na wyższych uczelniach w Londynie, Derby i Nottingham. Opublikował kilka książek, w tym „Alchemię portretu”, a także autobiograficzne: „Tańcząc nad przepaścią – moja walka z rakiem” i „Korzenie nie znają granic”. „Piękne, niezwykłe fotografie, pełne głębi uczuć”, pisał o jego zdjęciach Richard Avedon.
Kinga Pniewska (1945-2023) — Absolwentka ASP w Warszawie, projektantka grafiki, ilustracji i form użytkowych z papieru, kartonu i tektury. Swoje życie i pracę dzieliła latami pomiędzy Warszawę i Londyn, podróżowała po świecie, wolne chwile spędzała w Mięćmierzu, gdzie w końcu osiadła na stałe. Największą pasją Kingi było projektowanie użytkowych form przestrzennych z rozmaitych gatunków papieru lub tektury, prowadziło to do mistrzowskich, unikatowych form opakowań i gadżetów upominkowych. Dbała o ekologię i zwierzęta.
Mięćmierz, przy studni
Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.
Stowarzyszenie Dwa Brzegi
ul. Lubelska 12
24-120 Kazimierz Dolny
NIP 7162714319
KRS 0000268151
Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:
Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).
Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.
(do wyczerpania miejsc)
w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.
Liczba miejsc ograniczona.