Spotkanie będzie dotyczyło Historii Mięćmierza oraz powstania obiektu jakim jest Wiatrak Kozłowy stanowiący dominantę w okolicy Kazimierza Dolnego.
Bartosz Zaczkiewicz jest autorem wystawy poświęconej niezwykłemu miejscu jakim jest „Skansen Molina da Venti”, usytuowany w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego na malowniczej skarpie w Mięćmierzu. Skansen znajduje się w sercu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, na terenie punktu widokowego na przełom Wisły, skąd rozciąga się panorama na przeciwległy brzeg rzeki, gdzie u szczytu wzniesień Janowca stoi renesansowy zamek. Niemalże u zbocza tej skarpy znajduje się liczący ponad 100 lat Wiatrak Kozłowy, wpisany do rejestru zabytków (pod numerem A/925) jako dobro kultury polskiej. Wiatrak został tam przeniesiony 1975 roku. Autorami tego przedsięwzięcia są Maria i Ryszard Dziadoszowie.
Ryszard Dziadosz jest właścicielem i budowniczym starego wiatraka, który podczas spotkania przybliży genezę zarówno wzniesienia wiatraka, jak i jego przeniesienia. Usłyszymy również fragmentaryczne opowieści i ciekawostki dotyczące Mięćmierza z czasów końca ubiegłego wieku.
WSTĘP WOLNY
GOŚCIE
Bartosz Zaczkiewicz — Łódzki fotograf zgłębiający od kilku dekad wiedzę, doświadczenie i praktykę fotograficzną, której oddany jest jako pasjonat postrzegania świata w niecodziennych perspektywach. Fotograficzną podróż rozpoczął w Łodzi, jako student oraz uczestnik licznych warsztatów fotograficznych organizowanych w kraju j i zagranicą.
Ryszard Dziadosz — Właściciel i budowniczy starego wiatraka. Socjolog, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracownik Instytutu Medycyny Pracy i Higieny Wsi. Współautor raportu o ubezpieczeniu rolników indywidualnych w PRL-u.
SPOTKANIE
KOKPiT | Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny
28/07/2024
15:30
Wydarzenie organizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.
Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.
Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:
Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).
Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.
(do wyczerpania miejsc)
w godzinach: 09:00-14:00 i 16:00-20:00.
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.