Postacie w awangardowych strojach
© Gaba Porabik

Zainspirowani Szukalskim — cykl spotkań

27/07/2024
13:00-17:00
KOKPiT

OPIS

Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań realizowanych w ramach projektu „Zainspirowaniu Szukalskim”.

WSTĘP WOLNY

____________________

 

13:00 Wywiad z Szukalskim — Leszek Konarski — spotkanie
Spotkanie z Leszkiem Konarskim, synem artysty malarza Mariana „Marzyna” Konarskiego, członka Szczepu Rogatego Serca, który opowie o wywiadzie jaki przeprowadził ze Stanisławem Szukalskim z początkiem kwietnia 1978 roku i o problemach z jego opublikowaniem. Cenzura nie pozwoliła na ukazanie się tego wywiadu w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Południowej”, i ostatecznie w okrojonej wersji wywiad został opublikowany w tygodniku „Ekran”. Na spotkaniu zostanie przestawiona pełna wersja wywiadu, który w okrojonej wersji ukazał się na łamach tygodnika „Ekran”. Wywiad odczytają Leszek Konarski i Bartosz Sak.

14:00 Tradycja i nowoczesność. Etniczne tatuaże we współczesnej sztuce ciała — Tomasz Florek — spotkanie
Tatuażysta Tomasz Florek opowie o swoich pracach i inspiracjach m.in. twórczością graficzną Stanisława Szukalskiego. Zaprezentowane zostaną tez inne realizacje tego artysty, który twórczo wykorzystuje bogactwo ikonograficzne Szukalskiego.

Tomasz Florek
© Tomasz Florek, Foto Tomasz Stokowski

 

15:30 Na okruchach materii organicznej — Borg Borkowski — spotkanie
Artysta opowie o swoim aktualnym projekcie — pełnometrażowym filmie „Na okruchach materii organicznej” traktującym o współpracy dwójki artystów: Marthy Mulawy i Janusza Gilewicza zainspirowanych sztuką Szukalskiego. Film ukazuje ich dzieła oraz proces twórczy. W ramach projektu PASCULP ART powstały już dwie krótkie formy filmowe, „Katedra” i „Z tej ziemi”. Dokument z wątkami fabularyzowanymi ukaże się w 2025 roku.

Postacie w awangardowych strojach
© Borg Borkowski

 

16:15 Film fabularny zainspirowany Szukalskim. Czy jest to możliwe we współczesnej Polsce? — Przemysław Głowacz — spotkanie
Pomysł i scenariusz projektu filmu fabularnego zainspirowanego Szukalskim powstał w 2015 roku (czyli trzy lata przed dokumentalnym „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski”) i był zaplanowany jako krótkometrażowy, profesjonalny debiut fabularny, zrealizowany za pomocą środków publicznych. Po nieudanym aplikowaniu konkursowym, projekt został zamrożony. W 2023 artysta wrócił do Szukalskiego i w tej chwili pracuje nad scenariuszem pełnometrażowego obrazu fabularnego, godnego w swojej głębi, formie i jakości treści, polskości, ambicjom i rozmachowi Mistrza Stanisława.

17:00 Anunaki. Eteryczne Wizje — Gaba Porabik — pokaz mody
Wydarzenie, które przeniesie widzów w podróż do krainy wyobraźni, gdzie delikatne tkaniny i finezyjne kroje harmonizują z inspiracjami sztuką Stanisława Szukalskiego. Każda kreacja w tej kolekcji jest hołdem dla artysty, wzbogacając świat mody o wyjątkowe formy i motywy. To także możliwość doświadczenia magii powstającej na styku sztuki i mody oraz obserwacji, jak twórczość Szukalskiego inspiruje i transformuje.

ARTYŚCI

Leszek Konarski — Dziennikarz tygodnika „Przegląd”, „Dziennika Polskiego” i „Przeglądu Tygodniowego”, autor sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych. Na podstawie jego reportaży został zrealizowany serial telewizyjny „Tulipan” i film fabularny „Czarodziej z Harlemu”. W latach 2009 i 2018 nominowany do nagrody Grand Press za reportaże prasowe, a jego książka „Nowa Huta — wyjście z raju” została do tej nagrody nominowana jako najlepsza reporterska książka roku 2020.

Bartosz Sak — Ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zagrał w filmie „Ela: Szkice na pożegnanie”, z którym wraz z ekipą był w trakcie studiów na Festiwalu w Cannes. Ma na swoim koncie role w serialach „Belfer 2”, „Ślepnąc od świateł”. Zagrał m.in. w filmach „Sweat” Magnusa Von Horna, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, wystąpił również w głównej roli jako Sławomir Sikora w filmie „Mój Dług”. Jest miłośnikiem Kazimierza Dolnego.

Tomasz Florek — Artysta rzeźbiarz, tatuażysta po krakowskiej ASP. Swoją przygodę z tatuażem rozpoczął jako freelancer, a jego celem był angaż w Krakowskim Kult Tatoo Fest. Odnalazł indywidualny styl, który z powodzeniem zjednuje mu kolejnych zwolenników. Jego tatuaże to połączenie odcieni czerni i szarości. Dzięki łączeniu różnych technik stają się dynamiczne, nasycone głębią i emocjami. Mocne kontury i delikatne cieniowanie tym bardziej podkreślają wyrazistość i indywidualność każdej wykonanej pracy. Często miesza realizm z dotwork’iem. Najczęściej w jego pracach pojawiają się motywy zwierzęce, gdzie mocno widoczna jest niejednoznaczność i nieprzewidywalność.

Borg Borkowski — Wielbiciel natury, przestrzeni i wolności. Artysta interdyscyplinarny, eksperymentator. Reżyser i operator. Muzyk, kompozytor i sound designer. Absolwent wydziału Realizacji Dźwięku Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz wydziału Sztuka Operatorska na tej samej uczelni. Zafascynowany sztuką, jej rolą, oddziaływaniem i miejscem w świecie tworzy pełne filozoficznych odniesień obrazy filmowe i kompozycje ściśle korespondujące z materią i ezoteryką ukazywanych przez siebie artystów oraz ich dzieł. Wykorzystując światło, kolor, muzykę i dźwięk, łączy walory ich sztuki z własnym spojrzeniem na proces jej powstawania. Bezgraniczna kreacja, nietypowe rozwiązania narracyjne,  wrażliwość artystyczna i wolność w doborze środków wyrazu, jak na przykład niezwykłe instrumentarium, są elementami charakterystycznymi w jego pracy.

Przemysław Głowacz — Autor niezależnych filmów fabularnych i dokumentalnych. Jako filmowiec realizował się jako producent, scenarzysta, reżyser, kierownik produkcji, operator kamery, montażysta i okazyjnie jako aktor. Jest także autorem scenariuszy gier komputerowych, programów telewizyjnych, teledysków, trailerów i filmów reklamowych.

Gaba Porabik — Artystka i stylistka z krakowskimi korzeniami. Miłośniczka natury. Pasjonatka mody i sztuki użytkowej. Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych na wydziale Wnętrz i Przestrzeni. Kochająca kolory i nie bojąca się odważnych rozwiązań zarówno w stylizacjach, jak i przestrzeni która ją otacza. W projektach, które wychodzą spod jej ręki czuć swobodę i odwagę, z równoczesną spójnością całości. Stylistka, projektantka i scenografka. Uczestniczyła w wielu profesjonalnych projektach, metamorfozach i audycjach. Współtwórczyni stylizacji do reklam i programów telewizyjnych. Twórczyni własnej marki torebek. Niebanalne podejście do sztuki sprawia, że jest prekursorką różnych rozwiązań artystycznych i użytkowych, dzięki czemu jej projekty cieszą się ogromnym powodzeniem wśród szerokiej gamy odbiorców.

SPOTKANIE

KOKPiT | Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny

27/07/2024
13:00-17:00

Logotyp - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

 

Wydarzenie organizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.