pl
PL | EN
Kadr z filmu Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego / Remember This
© Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego, Remember This, reż. Derek Goldman, Jeff Hutchens — Foto Jeff Hutchens / Courtesy Sobremesa Media

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego

01/08/2023
18:45
Małe Kino

Remember This

reż|dir Derek Goldman, Jeff Hutchens | US | 2022 | 95 min

prod|pro Eva Anisko scen|wr Derek Goldman, Clark Young zdj|ph Jeff Hutchens muz|mus Roc Lee mon|ed Brandon Bray ob|cast David Strathairn dys|dis Eva Anisko Sobremesa Media

OPIS

Filmowa adaptacja sztuki o legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego. Film jest oszczędny formalnie, czarno-biały, czerpie szczodrze z teatralnych środków wyrazu i opiera się na barkach zaledwie jednej postaci. A jednak trzyma w napięciu przez cały czas projekcji. Biografią Jana Karskiego można obdzielić kilka osób, ryzykował wielokrotnie życiem, żeby przekazać światu zachodniemu relacje naocznych świadków Holokaustu. Nie poddawał się, pomimo tego, że nikt nie chciał mu wierzyć.

Film „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” Dereka Goldmana i Clarka Younga prezentujemy dzięki współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego.

Najpierw Amerykanie stworzyli monodram „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” w mistrzowskim wykonaniu nominowanego do Oscara Davida Strathairna w roli polskiego Emisariusza, Jana Karskiego. Następnie w nowojorskim studio na Broadway’u Eva Anisko przygotowała filmową wersję przedstawienia. W dniach 23.01 – 05.02.2023 ponad 2 tysiące rodaków Emisariusza zobaczyło spektakl w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Poznaniu. A blisko 3 miliony osób obejrzało wywiad z Davidem Strathairnem. Monodram spotkał się z ogromnym międzynarodowym uznaniem. Podejmuje on aktualne wyzwania, pytając o kondycję człowieka we współczesnym świecie, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości, krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialność i angażowania się w sprawy społeczne. W obu przedsięwzięciach brała udział Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która dba o dziedzictwo i wartości Jana Karskiego. Więcej o wydarzeniu można przeczytać TUTAJ.

REŻYSERZY

Derek Goldman
Jest dyrektorem artystycznym i wykonawczym The Laboratory for Global Performance and Politics na Uniwersytecie Georgetown. Wraz z ambasador Cynthią Schneider założył w 2012 roku The Lab, mające misję „humanizacji globalnej polityki poprzez performance”. Jest wielokrotnie nagradzanym międzynarodowym reżyserem teatralnym, producentem, dyrektorem festiwalu, dramaturgiem, adaptatorem, twórcą nowych dzieł, nauczycielem i publikującym naukowcem, którego prace artystyczne można było oglądać na Off-Broadwayu i w wielu dużych teatrach zarówno w USA, jak i poza granicami kraju.

Jeff Hutchens
Amerykański reżyser i nominowany do nagrody Emmy autor zdjęć filmowych, mieszkający w Nowym Jorku. Po jedenastu latach pracy jako uznany i nagradzany fotoreporter zmienił medium i wprowadził swoją innowacyjną estetykę wizualną do filmu. Pracował w ponad 70 krajach, badając kwestie społeczne i kulturowe na całym świecie za pomocą długometrażowej mieszanki intymnego naturalizmu i surrealistycznego noir. Jego dorobek operatorski obejmuje filmy dokumentalne i seriale dokumentalne dla Netflixa. „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” to jego pierwszy film fabularny, w którym główną rolę zagrał nominowany do Oscara David Strathairn.

FILMOGRAFIA

Derek Goldman, Jeff Hutchens
2022 Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego | Remember This

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.