pl
PL | EN
Obraz przedstawiający ul. Lubelską w Kazimierzu Dolnym
Foto © Maks Skrzeczkowski

2. Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej — cykl wystaw

30.07–06.08
różne godziny
ul. Lubelska

OPIS

Ulica Lubelska w Kazimierzu Dolnym to ulica sztuki. Na obu jej „brzegach” znajduje się większość kazimierskich galerii. Odnajdujemy w nich sztukę — malarstwo, rzeźbę, ceramikę, grafikę — która zdobywa serca odbiorców na całym świecie. Podczas wernisażu (30 lipca, 12:00–20:00) będzie można obejrzeć dziesiątki dzieł, spotkać ich autorów i autorki, uczestniczyć w koncertach, poznać Kazimierz Dolny jako miasto sztuki. Wszystkie wystawy, poza dniem wernisażu, będzie można oglądać przez wszystkie dni BNP Paribas Dwa Brzegi.

 

PROGRAM WERNISAŻU | 30/07/2023

12:00 Galeria Grabskich, ul. Lubelska 33
Dwa Brzegi Akwareli — Irina Duszacka, Krzysztof Ludwin

12:30 Galeria Indygo-Art, ul. Lubelska 18
Artterytorium 3. Obiekty z papieru czerpanego — Sylwia Lis-Persona

13:00 Galeria Mit, ul. Lubelska 10
Rejs — Agnieszka Mitura, Krzysztof Krzyr Raczyński

13:00 Galeria Andała, ul. Lubelska 10
Malarstwo — Marek Andała, Marta Andała

13:00 Galeria Michałowski, ul. Lubelska 10
Malarstwo — Bartłomiej Michałowski

14:00 Galeria Kośmiński, ul. Lubelska 10 (wejście od Małego Rynku)
Malarstwo — Jacek Kośmiński

14:30 Galeria Dwa Światy, ul. Lubelska 13
Cztery po trzy — Tomasz Bachanek, Krzysztof Grajczak, Magdalena Kotlińska, Michał Smółka

15:00 Galeria BeA, ul. Lubelska 5
Dachy Europy w Kazimierzu Dolnym — Olaf Olasiński

15:30 Galeria Suszarnia, ul. Lubelska 3
Malarstwo — Jan Wołek

16:00 Galeria Marta Sokół, ul. Lubelska 8
Oczami sęków — Marta Sokół

16:00 Galeria Marta Sokół, ul. Lubelska 8
Sea Salt — koncert

16:30 Galeria Sławomir Mikawoz, ul. Lubelska 6
Tylko kobieta — Sławomir Mikawoz

17:00 Galeria Ziemowit, ul. Lubelska 7
I ty możesz malować — Ziemowit Jastrzębski

17:30 Sensual. Studio ceramiki, ul. Lubelska 11
Ufo. Okrągły obiekt nie zawsze latający — Katarzyna Niewiadoma-Wójtowicz

18:00 Pracownia Przemian, ul. Lubelska 9
Podróż na Wschód — Tomasz Budzyński

19:00 Pracownia Przemian, ul. Lubelska 9
Tomasz Budzyński — koncert

GALERIE I ARTYŚCI

Galeria Grabskich, ul. Lubelska 33
Dwa Brzegi Akwareli — Irina Duszacka, Krzysztof Ludwin
30.07–06.08, 11:00–18:00

Krzysztof Ludwin maluje akwarelą tak lekko, że każdy jego kolor i pociągnięcie pędzla są jak piękne słowa. Irina Duszacka uprawia akademicką akwarelę, która właściwie przestała istnieć. Pokazuje jeden z najtrudniejszych i najpiękniejszych tematów — kobietę. Oboje stoją na „dwóch brzegach” akwareli która ich łączy.

Irina Duszacka — Urodziła się w Dniepropietrowsku. Ukończyła ASP. Wykonuje własną technikę: haft na jedwabiu połączony z malarstwem. Wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w USA, Francji, Polsce.

Krzysztof Ludwin — Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i na Wydziale Form Przemysłowych ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, specjalizując się w akwareli. Członek ZPAP. Twórca, oraz członek założyciel Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Nakładem PWN wydał podręcznik „Nauka malowania akwarelą”. Uczestnik licznych wystaw oraz plenerów malarskich.

Fragment obrazu (kwiaty)
© Irina Duszacka, fragment
Obraz (ulice Kazimierza Dolnego)
© Krzysztof Ludwin

Galeria Indygo-Art, ul. Lubelska 18
Artterytorium 3. Obiekty z papieru czerpanego — Sylwia Lis-Persona
30.07–06.08, 11:00–18:00

Tworzy obiekty z organicznego papieru, czerpanego ręcznie, które pozyskuję z roślin. W większości z juk, słomy, trzciny. Poprzez proces technologiczny przygotowuje medium do własnych artystycznych kreacji. Materia roślin jest delikatna i krucha, ale jej włóknista struktura tkanek zadziwia walorami. Warto podkreślić, że materiał jest w 100% ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Dlatego proces obróbki takiej materii wymaga czasu i precyzji. Kreując obiekty z papieru czerpanego ręcznie, artystka nie jest w stanie przewidzieć finalnego kształtu pracy, przez co bliższa jest jej nieprzewidywalna natura. Na gotowym papierze przy pomocy barwników i nici powstają niepowtarzalne kompozycje.

Sylwia Lis-Persona — Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. Studia podyplomowe na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks w IV Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Otrzymała podwójne wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Laureatka III Nagrody w konkursie „Porównania” (BWA w Sandomierzu). Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. wystawy towarzyszącej 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Finalistka 11. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej (Łódź), 10. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” (Muzeum Rzemiosła w Krośnie), a także finalistka konkursu „NanoArt” i 2. Konkursu im. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” organizowanych przez Galerię Roi Doré i platformę Art-maniac w Paryżu.

Artefakty z papieru czerpanego
© Sylwia Lis-Persona, Urny — przekraczanie granic, 2020

Galeria Mit, ul. Lubelska 10
Rejs — Agnieszka Mitura, Krzysztof Krzyr Raczyński
30.07–06.08, 11:00–18:00

Rejs to słowo, które wprowadza nas w świat podróży. W sztuce stanowi wejście w nieznane przestrzenie, które zapewniają artystom i odbiorcom możliwość eksploracji i odkrywania nowych perspektyw. Bez względu na medium, w którym jest używane, rejs przynosi ze sobą ducha przygody, napięcia i możliwości, które inspirują do twórczego działania. Tytuł wystawy powstał spontanicznie podczas kilku godzinnego rejsu po Wiśle. Punkt obserwacji zmienia perspektywę. Rzeka widziana „od środka” odkrywa inne oblicze, podsuwa nowe rozwiązania.

Agnieszka Mitura — Absolwentka PLSP im. C.K. Norwida w Lublinie i Wychowania Artystycznego UMCS. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Wyróżniona nagrodą kulturalną Województwa Lubelskiego.

Krzysztof Krzyr Raczyński — Studiował na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, malując jednocześnie, a nawet wystawiając (1970 Pałacyk Szustra, 1971 Salon Debiutów Warszawa). W roku 1974 otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka wydawane przez MKiS. W 1988 został przyjęty do związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, a w 2000 był jednym z założycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Obraz (rzeka Wisła, pejzaż)
© Agnieszka Mitura, Wisła, ostatni śnieg, 2023
Obraz (rzeka Wisła, pejzaż)
© Krzysztof Krzyr Raczyński

Galeria Andała, ul. Lubelska 10
Malarstwo — Marek Andała, Marta Andała
30.07–06.08, 11:00–18:00

„Nasze malarstwo jest do oglądania a nie do opisywania — mówi artystka Marta Andała. — Cóż można powiedzieć, trzeba to zobaczyć” — dodaje.

Marek i Marta Andała — Małżeństwo artystów. Absolwenci Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie, współzałożyciele Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Obraz (abstrakcja w ciemnych barwach)
© Marek Andała, Bez tytułu 3, 2000, fragment
Obraz (abstrakcja, budynek)
© Marta Andała, Sen, 2012

Galeria Michałowski, ul. Lubelska 10
Malarstwo — Bartłomiej Michałowski
30.07–06.08, 11:00–18:00

Wystawa obejmuje najnowsze prace oraz te z lat wcześniejszych: 2002-2012. Domeną artysty jest malarstwo, głównie akwarelowe.

Bartłomiej Michałowski — Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, ZPAP–PSU o/warszawski. Współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Absolwent UMCS w Lublinie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, gdzie w latach 2006-2022 realizował autorskie wystawy oraz brał udział w zbiorowych projektach. W 2009 odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim (Medal Mordechaja Anielewicza). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Obraz (pole lub łąka, pejzaż)
© Bartłomiej Michałowski

Galeria Kośmiński, ul. Lubelska 10 (wejście od Małego Rynku)
Malarstwo — Jacek Kośmiński
30.07–06.08, 11:00–18:00

Wystawa prezentuje prace artysty z ostatnich miesięcy, tygodni, dni.

Jacek Kośmiński — Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Z Kazimierzem Dolnym związany od samego początku (Kośmińskiego, nie Kazimierza).

Obraz (polne kwiaty w wazonie)
© Jacek Kośmiński, fragment

Galeria Dwa Światy, ul. Lubelska 13
Cztery po trzy — Tomasz Bachanek, Krzysztof Grajczak, Magdalena Kotlińska, Michał Smółka
30.07–06.08, 11:00–18:00

Wystawa zaprezentuje najnowsze obrazy z ostatniego roku. Każdy z uczestników jest ciekawą indywidualnością, rozpoznawalną na rynku sztuki. Artyści ujawniają swoje widzenie świata, wysublimowany obraz otaczającej rzeczywistości. Galerię Dwa Światy prowadzi Anny Rak.

Kilka obrazów wiszących na ścianie galerii
© Galeria Dwa Światy

Galeria BeA, ul. Lubelska 5
Dachy Europy w Kazimierzu Dolnym — Olaf Olasiński
30.07–06.08, 11:00–17:00

W swoich pracach artysta uzyskuje harmonię pomiędzy światłem, kolorem i cieniem. Dzieła, które tworzy, to złoty środek pomiędzy rzeczywistością a indywidualnością, która emanując z prac, nadaje nastrój budzący w odbiorcy emocje.

Olaf Olasiński — Architekt, projektant wnętrz, grafik, akwarelista. Kazimierzanin. Zaprzyjaźniony z artystami, z szacunkiem podchodzący do twórczości innych. Jego obrazy wyruszyły niemalże we wszystkie zakątki świata. Wystawy, m.in: 2015 Sława – Hotel Słoneczko, 2015 Kazimierz Dolny – Galeria Łazorek („Z Kazimierza do Sławy”), 2015 Zielona Góra – Galeria Sztuki w Starej Fabryce, 2017 Kazimierz Dolny – KOKPiT („Słoneczkiem malowane. Sława 2013-2016”), 2017 Kazimierz Dolny – Galeria Kolor („Jesień w Kazimierzu”), 2019 Kazimierz Dolny – Galeria Łazorek („Woda i olej”), 2022 Lublin – Vivo Project Art Gallery (Antywojenna wystawa malarstwa).

Obraz, dachy Kazimierza Dolnego
© Olaf Olasiński

Galeria Suszarnia, ul. Lubelska 3
Malarstwo — Jan Wołek
30.07–06.08, 11:00–17:00

Wystawa prezentuje najnowsze prace artysty.

Jan Wołek — Poeta, malarz, pisarz, pieśniarz, karykaturzysta. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotnym zwycięzcą Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej Fama. Twórca około 3000 piosenek, autor kilku książek. Uczestnik i komisarz licznych plenerów. Ma za sobą szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym, Lublinie, Bielsku-Białej, Sopocie, Irkucku, Grodnie, Biszkeku, Lwowie, Krzemieńcu, Stuttgarcie, Berlinie, Chicago, Toronto, Montrealu, Tokio.

Obraz, maki na łące
© Jan Wołek

Galeria Marta Sokół, ul. Lubelska 8
Oczami sęków — Marta Sokół
30.07–06.08, 11:00–18:00

Artystkę fascynuje kultura polskiej wsi, jej tradycja, obyczaje i architektura. Z tych zainteresowań zrodziła się pasja tworzenia aniołów. Jej prace powstają ze starego drewna, którego nierówności, wklęśnięcia i ubytki opowiadają historie z przeszłości, są jak książka ze wspomnieniami, a tej się przecież nie wyrzuca. Drewniane elementy znalezione na mazowieckiej wsi artystka łączy z metalem znalezionym na złomie, nadając formie anioła wyjątkowy rustykalny charakter.

Marta Sokół — Autorka drewnianych instalacji. Mieszka w otulinie Puszczy Kozienickiej, gdzie prowadzi autorską Galerię Pod Aniołem. Prace artystki gościły na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in. w Teatrze Kamienica w Warszawie i w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie. Jest prezeską Fundacji Galeria Pod Aniołem, której jednym z celów jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki poprzez promowanie twórczości lokalnych artystów i artystek. Od kilku lat współpracuje z Fundacją Ronalda McDonalda z siedzibą w Krakowie, oddając swoje prace na aukcje charytatywne.

Wyjście do galerii ozdobione drewnianymi aniołami
© Marta Sokół

Galeria Marta Sokół, ul. Lubelska 8
Sea Salt — koncert

Muzyka grana przez Sea Salt to mieszanka współczesnego popu, rockowego pazura z dawnych lat, ale i szczypta jazzu i soulu. Skład: Wiktoria Guzy – gitara, Magdalena Buka Boduła – wokal.

Duet muzyczny Sea Salt
© Sea Salt

Galeria Sławomir Mikawoz, ul. Lubelska 6
Tylko kobieta — Sławomir Mikawoz
30.07–06.08, 11:00–17:00

Wystawa aktu, abstrakcji i pejzażu Kazimierza Dolnego.

Sławomir Mikawoz — Malarz mieszkający i tworzący w Kazimierzu Dolnym. Tworzy obrazy na płótnie w technice oleju i akrylu.

Galeria sztuki, różne obrazy
© Sławomir Mikawoz

Galeria Ziemowit, ul. Lubelska 7
I ty możesz malować — Ziemowit Jastrzębski
30.07–06.08, 11:00–18:00

Jak powstaje obraz? Jak artysta utrwala własne przeżycia i jak zatrzymuje czas? Jak zacząć malować? Na pytania znajdziemy odpowiedzi na tej wystawie.

Ziemowit Jastrzębski — Wieloletni Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Maluje „od zawsze”. W dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych (w tym w Australii) i ponad 100 zbiorowych. Posiada wiele nagród i wyróżnień.

Wejście do galerii
© Galeria Ziemowit

Sensual. Studio ceramiki, ul. Lubelska 11
Ufo. Okrągły obiekt nie zawsze latający — Katarzyna Niewiadoma-Wójtowicz
30.07–06.08, 16:00–19:00

W swojej pracowni ceramicznej artystka tworzy przede wszystkim formy użytkowe i rzeźbę.

Katarzyna Niewiadoma-Wójtowicz — Studiowała grafikę w Kazimierzu Dolnym oraz Lublinie, którą ukończyła dyplomem z aneksem z ceramiki w Pracowni Rzeźby prof. Adama Myjaka pod okiem dr hab. Alicji Kupiec. Brała udział w Międzynarodowym Biennale Ceramiki w Manises w Hiszpanii (2007) oraz w Kapfenberg w Austrii (2009). Wraz z mężem otworzyli w Kazimierzu Dolnym showroom z ceramiką, plakatami, meblami oraz innym artykułami wyposażenia wnętrz przywożonymi z licznych podróży.

Wyrób ceramiczny
© Katarzyna Niewiadoma-Wójtowicz, fragment

Pracownia Przemian, ul. Lubelska 9
Podróż na Wschód — Tomasz Budzyński
30.07–06.08, 11:00–18:00

Wystawa malarstwa i kameralne spotkanie z autorem. Wystawa będzie okazją do odbycia wewnętrznej podróży artystyczno-sentymentalnej ze stacji Kazimierz Dolny.

Tomasz Budzyński — Wokalista, kompozytor, autor tekstów, malarz. W latach 1982-84 wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Trupia Czaszka, Rimbaud i 2tm2,3. W swoim dorobku ma ponad 20 albumów, w tym cztery solowe. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Obrazy Tomasza Budzyńskiego znajdują się na wielu okładkach płyt i książek. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka „Soul Side Story” to literacka i poetycka autobiografia. Pełnometrażowy film „Podróż na Wschód” miał swoją premierę na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W 2016 ukazała się kolejna książka, „Miłość”. Od 2017 roku prowadzi w Radiu Poznań autorską audycję muzyczną „Melodramat”. Na koncertach solowych wykonuje utwory z autorskich płyt, a także z repertuaru zespołów Armia i 2tm2,3.

Obraz (miasto)
© Tomasz Budzyński, Stacyjka druga

Pracownia Przemian, ul. Lubelska 9
Tomasz Budzyński — koncert

Liczba miejsc ograniczona (wstęp z zaproszeniami).

© Tomasz Budzyński
© Tomasz Budzyński

WERNISAŻ

Różne lokalizacje

ul. Lubelska, Kazimierz Dolny

30/07/2023
12:00–20:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.