pl
PL | EN
Ekspozycja biżuterii
© MNKD Biżuteria artystyczna — Kamilla Rohn

Biżuteria artystyczna — Kamilla Rohn — wystawa

29.07–06.08
10:00–17:00
Muzeum Sztuki Złotniczej MNKD

OPIS

Kamilla Rohn, warszawska artystka złotniczka, w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia pracy twórczej. W pracowni na Saskiej Kępie tworzy niezwykłą, inspirowaną światem roślin, zwierząt i minerałów, biżuterię artystyczną, kontynuując tradycje rodziców, Ludmiły Ślaskiej Suchorzewskiej i Ryszarda Rohna, zaliczanych do grupy pionierów w dziedzinie biżuterii artystycznej w Polsce, którzy po 1945 roku stworzyli jej nową stylistykę. Byli oni jednymi z czołowych projektantów i wybitnych twórców biżuterii w latach 50. i 60.

Fascynacja biżuterią rozpoczęła się u Kamilli Rohn wcześnie. W wieku 10 lat wykonała pierwsze naszyjniki i broszki z miedzi i srebra, które – co interesujące – sprzedała. Zachowało się jedynie kilka jej najwcześniejszych prac. W 1968 roku zadebiutowała w konkursie „Jeździec i koń” zorganizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, na którym otrzymała wyróżnienie. W 1981 roku została członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 1991 była współzałożycielem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jej prace pokazywane były na kilku wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Nieustannym źródłem inspiracji subtelnych, urzekających prac biżuteryjnych Artystki jest przyroda. Niezwykły świat, ukochanych od dzieciństwa ptaków, przysiadających na gałązkach, motyli, ważek, pełzających leniwie żółwi, nietoperzy z rozpostartymi skrzydłami niemieszczącymi się w wyznaczonych im ramach, słoni i zebr mistrzowsko malowanych na białej emalii, gałązek jemioły, śnieżynek czy minerałów, od lat budzi zachwyt i podziw szerokiego kręgu odbiorców.

Odbiorców którzy, oprócz zakomponowanej z wielką subtelnością i wyczuciem proporcji formy, oprócz maestrii wykonania zdradzającej mistrzowskie opanowanie tajników warsztatu złotniczego, dostrzegają w tych przedmiotach niemal emanującą z nich wielką wrażliwość estetyczną Artystki — osoby niezwykle ciepłej i serdecznej — jej zauroczenie pięknem przyrody, a jednocześnie wielką pokorę wobec natury, której piękno przetworzyła w piękno sztuki.

Obecną wystawą zorganizowaną w Muzeum Sztuki Złotniczej chcemy uczcić wspaniały jubileusz Artystki, życząc jej dalszej, nieustającej radości tworzenia i dzielenia się z nami tą radością poprzez swoje prace biżuteryjne.

BILETY | normalny 15 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny 30 zł

NOTA | Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Brulionu Kazimierskiego”, lokalnego periodyku kulturalnego. Numer 18 będzie w sprzedaży w Muzeum Nadwiślańskim (Rynek 19) oraz w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 15) od 29 lipca do wyczerpania nakładu. W numerze m.in. wyczerpujący artykuł poświęcony wystawie „Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny” autorstwa Doroty Seweryn-Puchalskiej.

WYSTAWA

Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Sztuki Złotniczej

ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

29.07–06.08
10:00–17:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.