pl
PL | EN
Agata Tuszyńska
© Agata Tuszyńska

Czarna torebka — Agata Tuszyńska — spotkanie

03/08/2023
16.30
Dzwonnica Kultury

OPIS

Spotkanie z autorką książki „Czarna torebka”, Agatą Tuszyńską. Prowadzenie: Grażyna Torbicka.

Agata Tuszyńska dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła osiemnaście lat. Wraz z tą informacją matka przekazała jej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Nowa książka Agaty Tuszyńskiej to osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli i poznawaniu jej wojennych losów dzięki przedmiotom odnalezionym w tytułowej czarnej torebce.

„Torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer. Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła z żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości. Minęło ponad pół wieku. Rozpoczęła się druga dekada XXI stulecia. Czekam na chwilę, kiedy pożegnam się z torebką. Kiedy nie będzie mi już potrzebna do przetrwania. Babka Dela zostanie ze mną i we mnie. Aż z czasem znikniemy obie za horyzontem odwróconej klepsydry.” (Agata Tuszyńska)

AUTORKA

Agata Tuszyńska — Pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych „Rodzinnej historii lęku” i „Ćwiczeń z utraty”. W ostatnich latach wydała m.in. „Oskarżona Wiera Gran” (2010), „Narzeczona Schulza” (2015), „Jamnikarium” (2016), „Bagaż osobisty. Po Marcu” (2018), „Mama zawsze wraca” (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach” (2021). W 2022 roku miały premierę „Żongler. Romain Gary” oraz tomik wierszy „Niesny”. W kwietniu 2023 roku, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ukazała się „Czarna torebka”. Laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.

SPOTKANIE

Dzwonnica Kultury

ul. Zamkowa 2, Kazimierz Dolny

03/08/2023
16:30

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.