pl
PL | EN
Ekspozycja obrazów
© Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny

Łukaszowcy: Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny — wystawa

29.07–06.08
10:00–17:00
Galeria Wystaw Czasowych MNKD

OPIS

Na wystawie zobaczymy cykl siedmiu obrazów, które powstały na specjalne zamówienie rządu polskiego jako dekoracja Sali Honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Obrazy były malowane wspólnie przez jedenastu malarzy pod przewodnictwem prof. Tadeusza Pruszkowskiego, byli to: Antoni Michalak, Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Stefan Płużański, Janusz Podoski i Jan Zamoyski. Dzieła tworzono w Kazimierzu Dolnym w słynnej wilii Tadeusza Pruszkowskiego.

Ugrupowanie Bractwo św. Łukasza powstało w 1925 roku w Kazimierzu Dolnym. Artyści często bywali w Kazimierzu w ramach plenerów malarskich Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie organizowanych przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po 83 latach dzieła wróciły z USA do Polski. Po raz pierwszy można było je zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, która zakończyła się 11 listopada 2022 roku. Muzeum Historii Polski, gdzie docelowo mają być wystawione, wyraziło zgodę na wypożyczenie wszystkich siedmiu dzieł Łukaszowców Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym.

BILETY | normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 60 zł

NOTA | Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Brulionu Kazimierskiego”, lokalnego periodyku kulturalnego. Numer 18 będzie w sprzedaży w Muzeum Nadwiślańskim (Rynek 19) oraz w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 15) od 29 lipca do wyczerpania nakładu. W numerze m.in. wyczerpujący artykuł poświęcony wystawie „Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny” autorstwa Doroty Seweryn-Puchalskiej.

WYSTAWA

Muzeum Nadwiślańskie, Galeria Wystaw Czasowych

ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

29.07–06.08
10:00-17:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.