pl
PL | EN
Obraz, wierzby
© Maria Urban-Mieszkowska, fragment

Malarstwo — Maria Urban-Mieszkowska — wystawa

29.07–06.08
10:00–17:00
Dom Kuncewiczów

OPIS

Zapraszamy na retrospektywną wystawę prac Marii Urban-Mieszkowskiej. Artystka była przyjaciółką Marii Kuncewiczowej i aktywną członkinią Fundacji Kuncewiczów, powołanej przez Witolda Kuncewicza. Eksponowane we wnętrzach willi „Pod Wiewiórką” prace pochodzą z domowej kolekcji rodziny malarki. Ci, którzy twórczość Urban Mieszkowskiej kojarzą przede wszystkim z obrazkami dzieci, będą zdziwieni i zaskoczeni różnorodnością prezentowanych stylów i technik.

BILETY | normalny 10 zł, ulgowy 8 zł

Obraz, wierzby
© Maria Urban-Mieszkowska

NOTA | Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Brulionu Kazimierskiego”, lokalnego periodyku kulturalnego. Numer 18 będzie w sprzedaży w Muzeum Nadwiślańskim (Rynek 19) oraz w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 15) od 29 lipca do wyczerpania nakładu. W numerze m.in. wyczerpujący artykuł poświęcony wystawie „Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny” autorstwa Doroty Seweryn-Puchalskiej.

ARTYSTKA

Maria Urban-Mieszkowska (1929–2000) — Urodziła się w Siemierzu niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Ukończyła Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Uprawiała malarstwo sztalugowe oraz ścienne, współpracowała z Wydawnictwem Lubelskim. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80. XX w. kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach. Maria Kuncewiczowa pisała o tych pracach następująco: „Dzieci z obrazów Mieszkowskiej są naiwne i pełne nadziei. Oczekują bowiem na radość, która na pewno je w życiu spotka”. Prof. Tibor Csorba powiedział o jej malarstwie: „Twórczość Marii Urban-Mieszkowskiej posiada wszelkie po temu walory, aby się stała bliska nam dzisiejszym. Wiemy jak jest rzeczą niezwykłą wybrać spośród tysiąca jeden mikroświat, przysiąc mu wierność i ją dotrzymać w swym umiłowaniu”. Artystka związana była z Kazimierzem i Lublinem, w roku 1986 otrzymała tytuł Lublinianki Roku. Zmarła w Lublinie.

WYSTAWA

Muzeum Nadwiślańskie, Dom Kuncewiczów

ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny

29.07–06.08
10:00-17:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.