pl
PL | EN
Fotografia, dwa blaszane kubki
© Maria Krzysztoporska, fragment

Mika i Lulek Popopośki — Maria Krzysztoporska, Jerzy Krzysztoporski — wystawa

29.07–06.08
11:00–17:00
Galeria Ogródek Sztuki

OPIS

Maria Krzysztoporska — fotografie
„Moja wystawa 'Mika’ to prezentacja namiastkowej liczby zdjęć wykonanych przeze mnie w ciągu kilku lat. Czasem połączone w pary, czasem tematem czy miejscem połączone w większe grupy. Wystawa ma charakter dokumentacji chwil i miejsc zwyczajnego posiadacza smartfona.”

Jerzy Krzysztoporski — malarstwo i instalacja
„Moja wystawa 'Lulek Popopośki’ to obrazy inspirowane wizerunkami pamięci, zapamiętanymi sytuacjami, które miały miejsce i czas w latach 60., a także przedmiotami towarzyszącymi mi w dzieciństwie, kiedy przedstawiałem się jako Lulek Popopośki. Wystawę dopełniają obrazy inspirowane tym czego doświadczam dzisiaj.”

Fotografia, dwa blaszane kubki
© Maria Krzysztoporska,

ARTYŚCI

Maria Krzysztoporska (1957) — Od dziecka związana z Lubelszczyzną, a od lat 80. XX wieku z Kazimierzem Dolnym, gdzie wspomaga działalność kolejnych galerii Jerzego Krzysztoporskiego. Od ponad 30 lat jest nauczycielką bibliotekarką w jednej ze szkół podstawowych warszawskiej Pragi Północ. I choć sama popełniła zaledwie kilka prac plastycznych organizuje liczne konkursy plastyczne i wystawy prac dzieci. Nie jest fotografką, ale fotografuje, z upodobaniem dokumentując chwile, miejsca, sytuacje, szczególnie że prawa strona warszawskiego biegu Wisły, gdzie mieszka, jest miejscem frapującym na wielu płaszczyznach. Jeśli uznać, że profil na Facebooku nie jest traktowany jako miejsce wystawiennicze, to wspólna wystawa z Jerzym Krzysztoporskim jest jej pierwszą wystawą fotografii poza formułą pokazów on-line.

Jerzy Krzysztoporski (1959) — Od lat związany z Kazimierzem Dolnym, gdzie w latach 1994-2001 prowadził autorską galerię „Mały Rynek”. Obecnie swoje prace prezentuje, od maja do października, w „Ogródku Sztuki” przy ul. Szkolnej 21. Jest również związany ze środowiskiem warszawskim. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W dorobku ma ponad 20 wystaw indywidualnych w Warszawie, Lublinie, Koszalinie, Puławach, Sulejówku i Kazimierzu Dolnym, z których 10 wpisało się dotychczas w program BNP Paribas Dwa Brzegi odbywającego się corocznie w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczył również w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

WERNISAŻ

Galeria Ogródek Sztuki

ul. Szkolna 21, Kazimierz Dolny

29/07/2023
12:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.