pl
PL | EN
Zbigniew Zolkowski
© Zbigniew Zolkowski

Najsłynniejszy na świecie nieznany artysta. Zbigniew Zolkowski vel. Joey Baby — Janusz Gilewicz — spotkanie

05/08/2023
15:00
KOKPiT

OPIS

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Zainspirowani Szukalskim”.

Osobistą opowieść o poznanym na emigracji artyście ulicznym, który okazał się artystą dyplomowanym, wygłosi i zilustruje Janusz Gilewicz.

Zolkowski jest w Polsce praktycznie nieznany. Tworzył swe dzieła czasem w samotności, a potem wracał na „miejsce zbrodni”, by obserwować, jak ludzie wchodzą w interakcję z jego sztuką. Ludzie zatrzymywali się i robili zdjęcia, uśmiechali się. Nie przynosił sztuki do muzeum, ale wynosił muzeum ludziom na ulice za darmo. Jego praca pro-bono była wykonywana dla czystej przyjemności przebywania w otwartej przestrzeni miejskiej i dzielenia się swoim darem z odbiorcami. Janusz Gilewicz i Zbigniew Zolkowski od momentu poznania współpracowali na polu sztuki tworząc grupę XYZ art. W 2017 w prestiżowej Zaha Hadid Gallery w Nowym Jorku mieli wspólną wystawę „A mind is contained in the heArt”.

ARTYSTA

Zbigniew Zolkowski (1950-2021) — Urodził się w Polsce, przeniósł się z rodziną na nowojorski Greenpoint w wieku 11 lat. Był nastolatkiem, kiedy postanowił zostać artystą. Nigdy nie oglądał się za siebie. W przeciwieństwie do wielu artystów uważanych za outsiderów, Zolkowski studiował sztukę i uzyskał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie w Oregonie. Artysta wymieniał Roberta Rauschenberga, Josepha Beuysa i Marcela Duchampa jako swoje największe inspiracje. Aktywnie tworzył z recyklingowych półproduktów rzeźby, kolaże, publiczne plenerowe instalacje rzeźbiarskie w wielu lokacjach Nowego Jorku, Brooklynie i Queens. Miejsca realizacji, w tym chodniki, parkingi, nabrzeża rzek to ponad 1000 udokumentowanych instalacji.

SPOTKANIE

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny

05/08/2023
15:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.