pl
PL | EN
Ekspozycja plakatów
© Plakat z czasów wojny — Zukentiy Gorobyov

Plakat z czasów wojny — Zukentiy Gorobyov — wystawa

29.07–06.08
10:00–17:00
Kamienica Celejowska

OPIS

Wojna w Ukrainie trwa już ponad rok. Reakcja artystów jest naturalnym aktem, wynikającym z potrzeby zaakcentowania swojej postawy, z wyrażenia sprzeciwu, czy też wzmocnienia poczucia tożsamości. W ramach upamiętnienia wybuchu konfliktu w Ukrainie na patio Kamienicy Celejowskiej została otwarta wystawa plakatów „Plakat z czasów wojny” Zukentiy Gorobiyov.

Ukraiński artysta Zukentiy Gorobyov stworzył plakat antywojenny, podkreślając z jednej strony hart Ukraińców z jej silną tożsamością, z drugiej bezwzględność agresora. Plakat to świetna forma nawiązania bezpośredniego dialogu z odbiorcą. Pozwala na przekazanie treści za pomocą prostego, ale mocnego znaku. Syntetyczny znak intensyfikuje przesłanie. Gorobyov w celny sposób wykorzystuje zapis graficzny. Dużą role odgrywa typografia. Słowo jest tu ważne, ponieważ nazwy miejscowości stały się już symbolami. Odnoszą nas zarówno do okrucieństwa wojny, jak też nieuległości Ukrainy. Tak jak Mariupol czy Czorobajiwka.

BILETY | normalny 15 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny 30 zł

NOTA | Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Brulionu Kazimierskiego”, lokalnego periodyku kulturalnego. Numer 18 będzie w sprzedaży w Muzeum Nadwiślańskim (Rynek 19) oraz w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 15) od 29 lipca do wyczerpania nakładu. W numerze m.in. wyczerpujący artykuł poświęcony wystawie „Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny” autorstwa Doroty Seweryn-Puchalskiej.

ARTYSTA

Zukentiy Gorobyov — Ukończył wydział projektowania graficznego w Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku. Zajmuje się designem, tworzy plakaty, ilustracje książkowe. Specjalizuje się w typografii i kaligrafii. Jest także pedagogiem. Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nominację za „Najlepszą książkę dla dzieci” za publikacje „Moje muzeum” (2018) oraz „Abobal i Yabobal” (2019).

WYSTAWA

Muzeum Nadwiślańskie, Kamienica Celejowska

ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny

29.07–06.08
10:00-17:00

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.