pl
PL | EN
Obraz, abstrakcja
© Krzysztof Krzyr Raczyński, fragment

Sześć spojrzeń na pejzaż — Marek Andała, Ita Haręza, Agnieszka Mitura, Krzysztof Krzyr Raczyński, Tomasz Sikora, Jan Wołek — wystawa

29.07–06.08
07:30–15:30
Dzwonnica Kultury

OPIS

Pejzaż to temat w sztuce podejmowany od zawsze, inspiruje artystów w każdym zakątku świata, niezależnie od techniki w jakiej pracują. To sztuka szlachetna, wciąż aktualna. Na wystawie obejrzymy prace sześciorga twórców: Marka Andały, Ity Haręzy, Agnieszki Mitury, Krzysztofa Krzyra Raczyńskiego, Tomka Sikory, Jana Wołka, a głównym bohaterem będzie właśnie pejzaż. Różne techniki, znakomici artyści, jeden temat — zapraszamy.

ARTYŚCI

Marek Andała — Absolwent PLSP w Supraślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie: malarstwo w pracowniach profesorów Andrzeja Kołodziejka, Jana Popka i Ryszarda Winiarskiego oraz grafikę w pracowni prof. Maksymiliana Snocha. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Lisa (1984). Jest Członkiem ZPAP, współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym, gdzie prowadzi autorską galerię sztuki (Galeria Andała). W 2007 roku został nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Glora Artis”.

Obraz (abstrakcja)
© Marek Andała

Ita Haręza — Ukończyła ASP w Łodzi (2011), z nagrodą za najlepszy dyplom roku oraz nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę naukową związaną tematycznie z województwem łódzkim. Od 2017 roku doktor sztuk plastycznych Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2015, 2017) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (2019, 2022), nagrodzona III nagrodą na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (2014). W latach 2018-2020 pracowała w Muzeum Warmii i Mazur, Galerii Zamek w Reszlu. W roku 2021 kierowniczka Galerii Zamek w Reszlu. Obecnie kuratorka Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie. Od 2019 prowadzi autorską galerię w Reszlu. Autorka tekstów krytycznych i kuratorskich, scenariuszy warsztatów artystycznych, organizatorka plenerów malarskich. W swoich pracach łączy grafikę, rysunek i malarstwo. Grafiki i rysunki często wiąże tematycznie z pejzażem. Dąży do dokonywania artystycznych odkryć na drodze poznawania natury obserwowanych zjawisk.

Obraz (krajobraz nad rzeką)
© Ita Haręza

Agnieszka Mitura — Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS. Od 2001 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W Kazimierzu Dolnym prowadzi Galerię Mit. Współorganizatorka cyklu wystaw „Kazimierz bywa kobietą” i „Kanału Sztuki”, corocznej plenerowej wystawy kazimierskiego środowiska artystycznego, będącej częścią BNP Paribas Dwa Brzegi. W dorobku artystyczny ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w licznych wystawach zbiorowych i konkursach artystycznych. Uhonorowana Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury.

Obraz (krajobraz nad rzeką)
© Agnieszka Mitura

Krzysztof Krzyr Raczyński — W latach 1965-71 studiował na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, malując jednocześnie a nawet wystawiając (1970 Pałacyk Szustra, 1971 Salon Debiutów Warszawa) W 1974 otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka wydawane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1988 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, a w roku 2000 był jednym z założycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W ciągu przeszło 40 lat wystawiał swoje obrazy w Polsce, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Japonii.

Obraz (krajobraz, abstrakcja)
© Krzysztof Krzyr Raczyński

Tomek Sikora — Fotograf, syn malarki Ireny i rzeźbiarza Stanisława, ojciec rzeźbiarza Mateusza. W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika „Perspektywy” oraz współpracował z czołowymi polskim grafikami, tworząc plakaty filmowe i teatralne. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 86 wydawnictw autorskich. W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Od 1986 intensywnie podróżuje po świecie. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii. Od 1999 pracuje nad projektem „Przejrzystość rzeczy”, wystawianym już dziesięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Doktorat Sztuk Plastycznych ASP w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej (2013). Laureat Nagrody m.st. Warszawy (2014).

Obraz (krajobraz, wiejska droga)
© Tomek Sikora

Jan Wołek — Poeta, malarz, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej Fama, twórca około 3000 piosenek, autor kilku książek. Uhonorowany Nagrodą im. Wyspiańskiego i Nagrodą im. Bardiniego. Stypendysta MKiS i Japan Foundation. Za osiągnięcia w dziedzinie sztuki odznaczony Krzyżem Polonia Restituta, medalem Gloria Artis i medalem Stowarzyszenia ZAIKS. Od trzydziestu lat aktywnie uprawia malarstwo. Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych. Ma za sobą szereg wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą. Mieszka w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym, gdzie prowadzi autorską galerię.

Obraz (wiejski pejzaż)
© Jan Wołek

WYSTAWA

Dzwonnica Kultury

ul. Zamkowa 2, Kazimierz Dolny

29.07–06.08
07:30–15:30

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.