pl
PL | EN
Kadr z filmu Apolonia, Apolonia
© Apolonia, Apolonia, reż. Lea Glob
03/07/2023

Jak sztuką zmieniać świat. Kino dokumentalne na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi

17. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie okazją do przyjrzenia się współczesnej kondycji kina dokumentalnego, które z uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W programie filmy wybitnych twórców i reżyserek oraz hity światowych festiwali.

Nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji „Całe to piękno i krew” Laury Poitras (nagrodzona Oscarem za film „Citizenfour”) to trzymająca w napięciu historia o amerykańskiej fotografce, artystce i aktywistce Nan Goldin, która miała odwagę swoją sztuką zmieniać świat. Nie inaczej postępuje Apolonia Sokoł, bohaterka filmu „Apolonia, Apolonia” Lei Glob (Grand Prix festiwalu Millennium Docs Against Gravity, zwycięzca festiwalu IDFA). Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej, odniosła sukces jako malarka, ale przez cały czas musiała mierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet. Lea Glob towarzyszyła Apolonii przez 13 lat tworząc film, który stał się także portretem dojrzewania jej samej.

Twórcy i bohaterki filmów dokumentalnych wyrażają sprzeciw wobec ograniczana praw człowieka, ignorowania kryzysu klimatycznego, zgłębiają psychologię relacji międzyludzkich. W nagrodzonym na Festiwalu Sundance filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” Anna Hints przygląda się grupie kobiet, dla których pobyt w tradycyjnej estońskiej saunie staje się rytuałem, podczas którego wspólnie dzielą najgłębsze sekrety i czerpią siły ze wspólnoty. O zupełnie innym wymiarze wspólnoty, ale przede wszystkim indywidualnych i społecznych kosztach militaryzacji izraelskiego społeczeństwa opowiada film „Niewinność” Guy’a Davidiego (wyróżnienie w Konkursie Głównym Millennium Docs Against Gravity). Bohaterkami i bohaterami filmu są młodzi ludzie, którzy przeciwstawili się presji społecznej i administracyjnej. Film „Pieśni wielorybów” Jean-Albert Lièvre zabiera w podróż po wodach Afryki, Azji, Oceanii, Arktyki i Antarktydy. Dzięki najnowszym badaniom i technologiom pokazuje historię wielorybów w obliczu zagrożenia wyginięciem gatunku. Fantastyczne zdjęcia sprawiają, że czujemy się częścią oceanicznego świata. Szwedzki mistrz kina dokumentalnego, Erik Gandini w filmie „Świat po pracy”, podróżuje po całym świecie i pokazuje jak uwarunkowania społeczne, obyczajowe i kulturowe wpływają na rozumienie słowa „praca”.

W tym roku na BNP Paribas Dwa Brzegi nie zabraknie także wielu interesujących polskich filmów. Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film „Pianoforte”, który miał premierę w Sundance. To wzruszająca i zabawna opowieść o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego. Pełne wdzięku, humoru i głębszych refleksji są „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym o dojrzewaniu nastolatek — 11-letniej Jagody i 13-letniej Zuzi. O odważnych kobietach opowiada film „Polarniczki”. Reżyser Kuba Witek przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce.

Gościem specjalnym BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwalu Filmu i Sztuki będzie wybitny polski dokumentalista Paweł Łoziński. Reżyser potrafi z pozornie zwykłego spotkania i prostej historii wydobyć coś ważnego, a każdego bohatera uczynić nietuzinkowym. „To wnikliwy obserwator, który nie obawia się w sposób krytyczny portretować nas samych, ale zawsze con amore, jak mawiał Krzysztof Mętrak” — przyznaje Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi. Retrospektywę jego filmów otworzy „Film balkonowy” w niedzielę 30 lipca, a dzień później odbędzie się pokaz filmu „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” i po nim Lekcja kina. Spowiedź twórcy filmowego.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.