pl
PL | EN
Kadr z filmu Cztery córki / Les filles d'Olfa / Four Daughters
© Cztery córki, Les filles d’Olfa, Four Daughters, reż. Kaouther Ben Hania
27/06/2023

Małe Cannes na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi. W programie m.in. filmy Kaurismäkiego, Loacha, Koreedy, Bellocchio, Morettiego

Filmy nominowane do Złotej Palmy i nagrodzone na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes znajdą się w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal otworzy Aki Kaurismäki i jego najnowszy film „Opadające liście” („Fallen Leaves”), uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes.

W programie tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi pokazanych zostanie aż 9 filmów, które światową premierę miały na zakończonym w maju MFF w Cannes. „Różnorodne i ciekawe filmy z Konkursu Głównego w Cannes staną się płaszczyzną do ważnych rozmów z naszymi widzami” — mówi Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi.

Film otwarcia, czyli „Opadające liście” (Nagroda Jury w Cannes) to słodko-gorzka love story opowiedziana w bardzo oryginalny sposób, z poczuciem humoru charakterystycznym dla twórczości Kaurismäkiego — jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina fińskiego. Na BNP Paribas Dwa Brzegi powraca reżyser dobrze znany publiczności Hirokazu Koreeda. Jego „Złodziejaszki” (Złota Palma w 2018 roku) miały polską premierę w Kazimierzu Dolnym. W tym roku w Cannes Koreeda pokazał film „Monster”, który ma w sobie zarówno elementy thrillera, jak i kina społeczno-obyczajowego, a największą przyjemnością w jego oglądaniu jest powolne odsłanianie faktów. Nic dziwnego, że Yujiego Sakamoto otrzymał w Cannes nagrodę za scenariusz tej opowieści.

Oprócz „Opadłych liści” i „Monstera” dwubrzegowa publiczność zobaczy kilka innych filmów bardzo dobrze przyjętych w Cannes. Wśród nich jest nowy film Kena Loacha, który należy do najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, a wręcz stał się klasykiem kina społecznego. W „The Old Oak” znowu skupia swoją uwagę na problemach słabszych, ubogich i wykluczonych ludzi. Warto zapamiętać tytuł „Porwany” — to zrealizowane z rozmachem, epickie dzieło Marca Bellocchio. Twórca w sposób bezkompromisowy obserwuje społeczeństwo włoskie, z nadzieją na zmianę otaczającego go świata na lepszy. Przypomnijmy, że Marco Bellocchio miał retrospektywę reżyserską na BNP Paribas Dwa Brzegi w 2019 roku.

W programie również komediodramat Alice Rohrwacher „La Chimera”, z Isabellą Rossellini w roli śpiewaczki operowej. Film podejmuje kwestię współczesnej tożsamości Włoch i rozliczenia się kraju z przeszłością. Do włoskiej historii nawiązuje także Nanni Moretti. W „Jaśniejszym jutrze”, przez niektórych krytyków porównywanym do „Osiem i pół” Felliniego, przygląda się reżyserowi mierzącemu się z osobistymi problemami. „Jaśniejsze jutro” obfituje w polskie wątki, nawiązując do twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, a w roli ambasadora RP występuje Jerzy Stuhr. I jeszcze objawienie Konkursu Głównego w Cannes — „Four Daughters” (Złote Oko — najlepszy film dokumentalny), wyreżyserowany przez Kaoutera Ben Hanię. Twórczyni łączy formę dokumentu z fabułą opowiadając opartą na faktach historię tunezyjskiej matki i jej czterech córek, z których pewnego dnia zniknęły dwie córki. Reżyserka zaprasza profesjonalne aktorki, by zrekompensowały stratę.

To nie wszystkie filmowe perły z Cannes — w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się także zbierający świetne recenzje „The Nature of Love”, kanadyjski komediodramat romantyczny w reżyserii Moni Chokri (pokazywany w sekcji Un Certain Regard), a także pełnometrażowy dokument „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli (prezentowany w Cannes w sekcji ACID). Ten polsko-francusko-ukraiński film ukazuje oblicze wojny w Ukrainie z zupełnie innej, nietuzinkowej perspektywy.

Więcej o filmowych nowościach w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi w kolejnych newsletterach.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.