pl
PL | EN
Kadr z filmu Bolero i inne balety Maurice'a Béjarta, Ravel’s Bolero and other works of Maurice Béjart (tancerze baletowi podczas spektaklu)
© Bolero i inne balety Maurice’a Béjarta, Ravel’s Bolero and other works of Maurice Béjart, reż. Maurice Béjart
20/07/2023

Muzyka daje wolność. Sekcja „Muzyka — moja miłość” na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi

17. BNP Paribas Dwa Brzegi to nie tylko święto filmu, ale także muzyki. W sekcji „Muzyka — moja miłość” prezentujemy filmy, które pokazują niezwykłe osobowości światowej sceny muzycznej, a także ludzi, którzy w muzyce odnaleźli swoją przestrzeń wolności. W tym roku partnerem sekcji „Muzyka — moja miłość” jest KinoMaestro.pl.

Absolutnym hitem sekcji „Muzyka — moja miłość” jest „Bolero i inne balety Maurice’a Béjarta”, czyli filmowa rejestracja spektaklu Opery Narodowej w Paryżu w choreografii legendarnego Francuza Maurice’a Béjarta. Jeden z najlepszych zespołów baletowych świata oraz trzy znakomite utwory — „Bolero” Ravela, „Święto wiosny” Strawińskiego i „Ognisty ptak” Mahlera. Widzowie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi poczują się niczym publiczność paryskiej opery. Projekcji towarzyszy specjalnie wydrukowany program wieczoru, a seans przedzielony jest dwoma antraktami.

W zupełnie inny świat muzycznych upodobań przeniesie widzów „Play. Zabawa”. Ponownie Opera Narodowa, wzbogacona o artystów Teatru Garnier w Paryżu. Tym razem scena zamieni się w ogromny plac zabaw. Autorski spektakl szwedzkiego choreografa Alexandra Ekmana to genialne pomieszanie tańca klasycznego i współczesnego, znakomita muzyka wykonywana na żywo. Spektakl eksploruje temat zabawy na różnych etapach życia. Ekman wciąga nas w swoje kapryśne historie i szalone tance, sprawiając, że na dwie godziny zapominamy o codzienności. Dla widzów tego wydarzenia na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi przygotowaliśmy niespodziankę.

Brazylijska piosenkarka i kompozytorka Miúcha jest bohaterką filmu o życiu, karierze i emancypacji w zdominowanym przez mężczyzn świecie bossanovy i samby. „Miúcha. Głos bossa novy” pokazuje nastrój epoki i miejsc, w których tworzyła artystka. Warto przypomnieć, że Miúcha w pewnym sensie była na BNP Paribas Dwa Brzegi, gdy w 2018 roku G. Gachot pokazywał u nas premierowo film „Gdzie jesteś, João Gilberto?”, połączył się telefonicznie z Miuchą, która zaśpiewała specjalnie dla publiczności naszego Festiwalu.

Warto poznać również historię Piny Bausch, niemieckiej tancerki oraz choreografki tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój tańca jako gatunku. Film „Tańcząc Pinę” składa hołd jej unikalnej sztuce, dokumentując tancerzy, którzy na nowo odkrywają i interpretują jej styl.

Muzycznej uczty dostarczy nagrodzona na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „La Singla”, czyli opowieść o Antonii Singli, romskiej dziewczynie urodzonej na przedmieściach Barcelony. Jako dziecko straciła słuch, ale nie przeszkadzało jej to w rozwijaniu talentu, bo jako siedemnastolatka tańczyła tak wyjątkowo, że zyskała miano największej tancerki flamenco.

Mocnych muzycznych propozycji w programie tegorocznego BNP Paribas Dwa Brzegi jest znacznie więcej. „’Alleluja’. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena” to film, gdzie twórcy przyglądają się nie tylko losom popularnego na całym świecie hymnu, ale i samemu Cohenowi. „Pianoforte” ukazuje Konkurs Chopinowski, dla którego młodzi artyści i artystki z całego świata podporządkowali swoje życie. W filmie mierzą się na oczach jury i publiczności z wymaganiami konkursowymi i własnymi emocjami.

Zapraszamy do śledzenia naszego programu i odkrywania swojej festiwalowej ścieżki filmowej.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.