pl
PL | EN
Kadr z filmu Być kimś, Be Somebody
© Być kimś, Be Somebody, reż. Michal Toczek
05/08/2023

17. BNP Paribas Dwa Brzegi — wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi zostały zakwalifikowane 24 produkcje z Polski i zagranicy. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców. Jury w składzie: Dorota Pomykała — aktorka, Michał Walkiewicz — krytyk filmowy, Sławomir Grünberg — dokumentalista, po obejrzeniu 24 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.

— I Nagroda w wysokości 6000 zł: „Być kimś” (reż. Michał Toczek ), za polski klincz wszech czasów: męskie-żeńskie, prywatne-polityczne, artystyczne-gatunkowe, komediowe-dramatyczne, post- i pre- transformacyjne; oraz za reżyserską, operatorską oraz aktorską precyzję, która pozwoliła zamienić to wszystko w prawdziwe kino.

— II Nagroda w wysokości 4000 zł: „Na żywo” (reż. Mara Tamkovich), za trzynaście minut i czternaście sekund z życia; z życia które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów; z życia, którym na żywo, 24 godziny na dobę, ryzykuje się na Białorusi.

— III Nagroda w wysokości 3000 zł: „Kiedy obróci się dom” (reż. Maria Ornaf) za lekkość narracji i ciężar konwencji, za surowy realizm i baśniową grozę oraz za wszystko, czym jest i czym może być inicjacja w dorosłość.

Sponsorem wyróżnień w w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MJ2 Team Managers.

— Wyróżnienie w wysokości 2000 zł dla filmu „Slow light” (reż. Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski), za najpiękniejszą metaforę życia przeszłością oraz poszukiwania światła w teraźniejszości.

— Wyróżnienie w wysokości 2000 zł dla filmu „Trzy opowiadania o Basi” (reż. Mateusz Pietrak), za nakręconą z wyczuciem delikatnej materii kina faktu opowieść o poezji życia i prozie śmierci.

— Wyróżnienie w wysokości 2000 zł dla filmu „Followers. Odpalaj lajwa” (reż. Jakub Radej) za sugestywną wizję świata, którego musimy się nauczyć, z którym musimy się pogodzić i który powinniśmy czynić lepszym.

Sponsorem nagrody specjalnej im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.

— Nagroda im. Agatki Modrzejewskiej w wysokości 4000 zł dla filmu „Heart Fruit” (reż. Kim Allamand) za odmalowanie na monochromatycznej taśmie wielobarwnych lęków, nadziei i namiętności — otrzymuje Silvio Gerber, autor zdjęć

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.