pl
PL | EN
Kadr z filmu Jak być kochaną / How to Be Loved
© Jak być kochaną, How to Be Loved, reż. Wojciech Jerzy Has — Foto WFDiF
22/06/2023

Kultowe filmy i najoryginalniejsi reżyserzy. Retrospektywy Cassavetesa, Hasa, Łozińskiego i 100 lat Warner Bros. — 17. BNP Paribas Dwa Brzegi

W programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się najważniejsze filmy z historii kina. We współpracy z Warner Bros., z okazji 100-lecia istnienia studia, pokazane zostaną klasyki kina. Bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes, a polskiej jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów — Wojciech Jerzy Has oraz mistrz współczesnego dokumentu — Paweł Łoziński.

Retrospektywa Johna Cassavetesa

Bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie John Cassavetes, amerykański reżyser, aktor i scenarzysta. Twórczość Cassavetesa znakomicie wpisuje się w główny nurt światowego kina, a jego wpływy sięgają do czasów współczesnych. Cassavetes stawiał na dokumentalną rejestrację zdarzeń i pracę z aktorem, zmierzającą do psychologicznego realizmu. W ramach retrospektywy na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy: „Gloria” (film gangsterski zadający pytanie o to, co to znaczy być matką); „Mężowie” (historia mężczyzn próbujących poradzić sobie ze śmiercią przyjaciela) i „Minnie i Moskowitz” (opowieść o miłości nie znającej granic).

Martin Scorsese mówi o Cassavetesie jako najbardziej niezależnym reżyserze filmowym: „Był i na zawsze pozostanie moim przewodnikiem i mistrzem. Bez jego wsparcia i wskazówek nie byłbym tym, kim jestem w świecie filmu”.

Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Wojciech Jerzy Has. Można powiedzieć, że to, co łączy Cassavetesa i Hasa, to fakt jaką rolę odegrali oni w artystycznym życiu Martina Scorsese, bowiem „Rękopis znaleziony w Saragossie” jest dla Scorsese jednym z najważniejszych i najlepszych filmów, jakie zna historia kina. Scorsese jest nawet prezesem światowego klubu miłośników „Rękopisu…”, a vice prezesem Francis Ford Coppola.

Oprócz „Rękopisu…” w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się filmy: „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Jak być kochaną”, „Pożegnania” i „Pętla”. Uzupełnieniem retrospektywy będzie pokaz filmu dokumentalnego „Rysopis znaleziony po latach” Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego.

100 lat Warner Bros.

W tym roku Wytwórnia Warner Bros. świętuje 100-lecie istnienia. 17. BNP Paribas Dwa Brzegi w cyklu 100 lat Warner Bros. pokaże kultowe filmy, niesamowite historie, ekranizacje bestsellerowych powieści. To jedna z niewielu okazji, by na dużym ekranie zobaczyć filmy, które weszły do historii kina, wyznaczając nowe trendy. W programie: „Bonnie i Clyde” Arthura Penna (przewrotny klasyk kina gangsterskiego); „Tramwaj zwany pożądaniem” Elia Kazana (arcydzieło amerykańskiego dramatu z wybitną rolą Marlona Brando), „Sokół maltański” Johna Hustona (ponadczasowy kryminał z wyjątkową rolą Humphrey’a Bogarta); „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego (znakomicie nakręcony, niepokojący film zagadka); „Buntownik bez powodu” Nicholasa Raya (dramat o dojrzewaniu z najbardziej charakterystyczną rolą Jamesa Deana); „Bullitt” Petera Yatesa (jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji).

Retrospektywa Pawła Łozińskiego

17. BNP Paribas Dwa Brzegi przyjrzy się twórczości Pawła Łozińskiego, znakomitego współczesnego polskiego dokumentalisty. Reżyser przyjedzie do Kazimierza Dolnego i udzieli Lekcji Kina. Paweł Łoziński mówi, że robi filmy głównie z ciekawości drugiego człowieka, co staje się wyjątkową okazją do porozmawiania o nas, o tym jacy jesteśmy. Szczególnie widoczne jest to w jego ostatnim „Filmie balkonowym”, ale na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie można obejrzeć m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Pani z Ukrainy”, „Ojciec i syn”, „Chemia”, „Miejsce urodzenia”.

Pokazy specjalne

W ramach pokazów specjalnym zaprezentowany zostanie m.in. „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga (jeden z najbardziej szalonych filmów w dziejach kina) oraz dokument poświęcony twórczości reżysera — „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” w reżyserii Thomasa von Steinaeckera.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.