pl
PL | EN
Grażyna Torbicka na MFF w Cannes
Foto © Grażyna Torbicka
19/06/2023

Przyszłość to dziś — zaproszenie na 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi

29 lipca rozpocznie się 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Od kilku miesięcy pracujemy intensywnie nad przygotowaniem dla was jak najlepszego programu z udziałem ciekawych gości z Polski i ze świata. Miasteczko festiwalowe, tak jak w ubiegłym roku, będzie się mieścić na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1. Tam będzie małe kino, sale spotkań i konferencji, biuro Festiwalu — ale tym razem, dzięki wsparciu naszego sponsora tytularnego BNP Paribas, obok szkoły powstanie namiot, czyli duże kino, w którym zmieści się prawie 800 osób!

Powracamy zatem do formuły Świata pod namiotem, czyli prezentacji najnowszych, najlepszych filmów fabularnych i dokumentalnych nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach — tak, by mogło je zobaczyć i przeżyć jak najwięcej widzów. Już się cieszymy na spotkania z twórczyniami i twórcami tych filmów, na rozmowy, wasze refleksje i emocje.

Współczesne kino, opowiadając o tym, co dzieje się dziś, zadaje pytania o przyszłość, bo przyszłość to dziś. Jakie wartości są dla nas ważne, co każdy z nas może zrobić w codziennym życiu, by uczynić je lepszym dla siebie i dla innych, czy jesteśmy w stanie uporządkować rozedrgany, pogrążony w chaosie świat? Odpowiedzi na te pytania współcześni twórcy filmowi poszukują w formach dramatycznych — jak zrobiła to zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes Justine Triet w filmie „Anatomia upadku” — oraz komediowych, jak Aki Kaurismäki w „Fallen Leaves”.

W tym roku będzie dużo klasyki, jak zawsze w naszym programie retrospektywy i pokazy specjalne filmów, które na zawsze wpisały się do historii kina. Choć zrealizowane lata temu, wciąż bardzo mocno rezonują ze współczesnością, jak na przykład „Gloria” Johna Cassavetesa, „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa, „Okruchy życia” Claude’a Sautet, czy „Pani z Ukrainy” Pawła Łozińskiego.

Zdradziłam zaledwie kilka akcentów tegorocznego programu, ale im bliżej Festiwalu, tym szczegółów — w kolejnych newsletterach —będzie więcej.

A zatem rezerwujcie czas i energię, i przyjeżdżajcie do Kazimierza Dolnego na 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi, który odbędzie się w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia 2023.

Grażyna Torbicka
Dyrektorka Artystyczna

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.