pl
PL | EN
Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi
Grażyna Torbicka, Foto © Jonas Bresnan
27/07/2023

Weekend otwarcia 17. BNP Paribas Dwa Brzegi

Już w sobotę 29 lipca w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą startuje 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Przedstawiamy szczególne punkty programu weekendu otwarcia.

Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy rewelacja festiwalu w Cannes (Nagroda Jury) — „Opadające liście” w reżyserii Aki Kaurismäkiego. To słodko-gorzka love story opowiedziana w bardzo oryginalny sposób, z poczuciem humoru charakterystycznym dla twórczości Kaurismäkiego — jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina fińskiego. Gala otwarcia połączona z seansem rozpocznie się w sobotę o 18:00 w Kinie We Love Cinema, a Grażyna Torbicka wraz z gośćmi przywita zgromadzonych na miejscu widzów.

Tego samego dnia o 20:45 w Kinie We Love Cinema zaprezentujemy film „Porwany” — to zrealizowane z rozmachem, epickie dzieło Marca Bellocchio. Twórca w sposób bezkompromisowy obserwuje społeczeństwo włoskie, z nadzieją na zmianę otaczającego go świata na lepszy. Przypomnijmy, że Marco Bellocchio miał retrospektywę reżyserską na BNP Paribas Dwa Brzegi w 2019 roku.

Pierwszego dnia BNP Paribas Dwa Brzegi również pokazy „Dziewczyńskie historie” (12:15, Kino We Love Cinema), „Pieśni wielorybów” (16:00, Kino We Love Cinema), „Natalia LL — Sztuka jest jak miłość” (16:15, Małe Kino) i „Norwegian Dream” ze specjalnym wstępem twórców (21:00, Małe Kino). W sobotę rusza również Kino na Zamku (21:00), gdzie pokazany zostanie „Pierwszy dzień mojego życia” w reżyserii Paolo Genovese.

Drugiego dnia nie zwalniamy tempa. W niedzielę 30 lipca zapraszamy na „Powiększenie” z sekcji 100 lat Warner Bros.! (09:30, Kino We Love Cinema), „Film balkonowy”, który otwiera retrospektywę reżyserską Pawła Łozińskiego (16:45, Kino We Love Cinema) i „Glorię” (21:00, Kino We Love Cinema) otwierającą retrospektywę reżyserką Johna Cassavetesa. Nie możecie też przegapić polskiej premiery filmu „Podwójne życie” (14:30, Kino We Love Cinema). W Małym Kinie m.in. „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa (10:00) i „Tańcząc Pinę” (godz. 21:00).

W niedzielę na zamku aktor Borys Szyc i aktorka Sonia Szyc pokażą film „Miało cię nie być” (21:00, Kino na Zamku), a w Kinie Perła na Małym Rynku projekcja filmu „Projekt Floryda” Seana Bakera (21:00).

30 lipca warto też odwiedzić 2. Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej (12:00-20:00), czyli wernisaże w kilkunastu galeriach Kazimierza Dolnego, a o 17:00 na Rynku koncert Hani i Kuby Derejów. Wieczorem zapraszamy do Klubu Festiwalowego, który w tym roku ma swoją siedzibę w restauracji artROOM przy ulicy Sadowej 19.

Bardzo ważne na BNP Paribas Dwa Brzegi są spotkania twórców i twórczyń z widzami. Nie możecie ominąć rozmów w Sali Złotej. Zaczynamy od spotkania z Hubertem Miłkowskim i Bartoszem Glińskim, twórcami filmu „Norwegian Dream” (11:00), następnie zapraszamy na panel TVN Warner Bros. Discovery i Playera: „Serial — gatunek wielowymiarowy” z udziałem gości: Piotra Trojana, Marty Ścisłowicz, Katarzyny Wajdy, Tomasza Drabka i Krystiana Pesty. O 14:45 spotkanie z Anną Maliszewską, reżyserką filmu „Tata”, a o 17:30 Lekcja Kina. Spowiedź Twórcy Filmowego z kostiumografką Katarzyną Walicką-Maimone, która współpracowała z Wesem Andersonem i Stevenem Spielbergiem.

Czekamy na Was!

Pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia jak zawsze będziemy polecać i relacjonować w festiwalowym magazynie GŁOS DWUBRZEŻA, który będzie się ukazywać codziennie — stacjonarnie w wersji drukowanej, dostępnej w Kazimierzu Dolnym oraz online, na naszej stronie internetowej.

W tym roku GŁÓWNE FESTIWALOWE LOKALIZACJE to:
— Miasteczko festiwalowe — ul. Szkolna 1;
— Kino We Love Cinema — ul. Kwaskowa Góra 1;
— Sala Złota — ul. Szkolna 1 [niebiletowane spotkania z gośćmi festiwalu, twórcami i twórczyniami filmów];
— Kino na Zamku
— Kino Perła — Mały Rynek [projekcje niebiletowane].

Program 17. BNP Paribas Dwa Brzegi — POBIERZ

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Wstęp tylko po odebraniu zaproszeń:

Biuro Festiwalu (ul. Szkolna 1).

Odbiór będzie możliwy na 2 dni przed wydarzeniem.

(do wyczerpania miejsc)

w godzinach:
09:00-14:00 i 16:00-20:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

Liczba miejsc ograniczona.